Zpět na články

Kyjev vyhlásil pohotovost ukrajinské armády na Krymu

Napětí na Krymu se dnes po pátečních bouřlivých událostech ještě více vyhrotilo. Kyjev sice oznámil, že nebude na provokace Rusů na tomto autonomním poloostrově vojensky reagovat, ministerstvo obrany nicméně uvedlo armádu v oblasti do pohotovosti.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, zdroj: Getty Images

"Je nepřijatelné, když ruská obrněná vozidla jsou v centrech ukrajinských měst," citoval Reuters Jaceňuka před schůzkou vlády v Kyjevě. Podle vlády Rusko přispívá k napětí na poloostrově. 

Z vyhrocování situace se Rusko a Ukrajina viní navzájem. Ruské ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo "extrémní znepokojení" nad krymským vývojem, který prý jen dokazuje "touhu prominentních politických kruhů z Kyjeva" situaci na poloostrově destabilizovat. Moskva také varovala Kyjev před nezodpovědnými kroky. Jako příklad ruské ministerstvo zahraničí podle agentury RIA Novosti uvedlo údajný noční pokus obsadit krymské ministerstvo vnitra, za kterým prý stáli ozbrojenci řízení Kyjevem. 

Ruská Státní duma dnes vyzvala prezidenta Vladimira Putina, aby všemi dostupnými prostředky ochránil bezpečnost Rusů na Krymu. Rusko má v krymském Sevastopolu pronajatou námořní základnu pro svou černomořskou flotilu a v posledních dnech zde učinilo několik sporných vojenských přesunů, což Kyjev kritizuje jako další eskalaci napětí. Krym s převážně ruskojazyčným obyvatelstvem totiž hrozí, že se od Ukrajiny odtrhne a připojí k Rusku. 

Připravuje Rusko vojenský zásah?

Nové ukrajinské vedení se obává, že pohyby ruských vojsk jsou přípravou vojenského zásahu, ačkoli Moskva takovou variantu doposud popírala. Nyní ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja oznámil, že Moskva odmítla žádost Kyjeva o konzultace k zárukám územní celistvosti Ukrajiny. 

"Velmi nás znepokojuje dnešní informace, že se Rusko odmítlo zúčastnit," řekl Deščycja. 

Podle ukrajinského ministerstva obrany Rusko dopravuje na pronajatou základnu nové armádní síly, tamní početní stav prý nyní rozšířilo 6000 vojáků. Některé neoficiální zdroje v minulosti uváděly, že Rusko má v Sevastopolu na 26.000 vojáků. Kyjev po Moskvě chce, aby přesuny jednotek zastavila, Rusko ale tvrdí, že dohodu o pronájmu základny neporušuje. 

Jaceňuk dnes prohlásil, že Ukrajina se kvůli ruským provokacím na Krymu nenechá zatáhnout do vojenského konfliktu. 

Podle informací z ukrajinské armády ruští vojáci obsadili také vojenské letiště na východě Krymu a na západě poloostrova se pokusili převzít kontrolu nad základnou protiletecké obrany. 

 

Tagy: Ukrajina Kyjev Krym

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články