Zpět na články

Léčba pomocí kmenových buněk má být dostupná všem, prohlásil papež

Léčebné metody využívající dospělých kmenových buněk musejí být dostupné všem lidem bez ohledu na jejich finanční možnosti. Prohlásil to dnes papež Benedikt II. po skončení třídenního kolokvia ve Vatikánu o možném používání těchto buněk ve zdravotnictví.

zdroj: Profimedia.cz

Dospělé kmenové buňky, které se nacházejí v míše, krvi či játrech, se mohou používat pro tvorbu tkání k mnohým léčbám. Účinná se tato nová metoda podle vědců již jeví především u roztroušené sklerózy a leukemie. Také prý výrazně zvyšuje naději na léčení například nemocných rakovinou a diabetiků.

Papež vyzval mezinárodní společenství, aby usilovalo o vytvoření podmínek, které umožní, aby výsledky tohoto výzkumu byly k dispozici všem lidem, kteří to potřebují. "Církev je s to nabídnout konkrétní pomoc s cílem zajistit tuto zdravotní péči i těm nejchudším," slíbila hlava římskokatolické církve.

Papež je proti výzkumu embryonálních kmenových buněk

Papež při setkání s 250 účastníky kolokvia potvrdil, že je proti výzkumu embryonálních kmenových buněk. Bez ohledu na možný přínos pro léčbu lidí je podle něj ničení embryí amorální, protože se jedná o ničení života. Podobné poškozování a ničení lidských embryí, k jakému přistupují vědci v některých zemích, je nejen pro církev, ale podle Vatikánu i pro mnoho lidí nepřijatelné.

Vatikán naopak aktivně podporuje hledání terapií pomocí dospělých kmenových buněk a podepsal dokonce v květnu 2010 s americkou biofarmaceutickou společností NeoStem dohodu, na základě které jí prostřednictvím nadace STOQ dal milion dolarů (18,6 milionu korun) a dále ji podporuje. Jedná se podle agentury AFP o první smlouvu, jakou kdy Vatikán podepsal s nějakou obchodní společností.

Kolokvia, které inicioval a uspořádal Vatikán, se zúčastnili experti, vědci, duchovní, obchodníci a politici z různých koutů světa. Kardinál Gianfranco Ravasi řekl, že cílem setkání bylo podpořit výzkum těchto buněk a informovat o jejich možném využití veřejnost.

Tagy: Papež léčba

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články