Zpět na články

Letecký útok na severosyrský Azáz. Desítky mrtvých

Několik desítek mrtvých si dnes vyžádal nálet syrských bojových letadel na pohraniční město Azáz na severu země, které ovládají povstalci. Agentura Reuters s odvoláním na informaci místního lékaře nejprve oznámila, že zahynulo 80 lidí a dalších 150 bylo zraněno. Později upřesnila, že mrtvých je kolem třiceti, podle AFP zahynulo přes dvacet lidí. Situace ve městě je nepřehledná, počet mrtvých nejspíš není konečný.

zdroj: Profimedia.cz

Syrská armáda proti povstalcům používá těžké vrtulníky a stíhací letouny, proti nimž jsou rebelové bezmocní. "Nejdřív ze vzduchu zasáhli auto a vyhodili ho do povětří. Pak pálili do obytných domů, až rozebereme trosky, bude mrtvých víc," řekl agentuře Reuters místní opoziční aktivista.

Mezi zraněnými je údajně i sedm Libanonců, které rebelové unesli jako rukojmí. Střela z letounu zasáhla stavení, kde povstalci unesené libanonské šíity drželi. "Sedm jsme jich vyprostili, některá zranění jsou vážná," řekl novinářům povstalecký velitel. Čtyři další Libanonci, kteří údajně přišli do Sýrie podpořit režim prezidenta Bašára Asada, se pohřešují.

Střílení v hlavním městě

V metropoli Damašku propukla silná přestřelka u sídla premiéra a nedaleko íránského velvyslanectví v centru města. Oznámili to z místa bojů zahraniční zpravodajové. Podle prohlášení syrské opozice se protivládní ozbrojenci pokusili ostřelovat objekty předsednictva vlády. O výsledku jejich útoku zatím není nic známo.

Útok přiznala i státní televize, která informovala o akci proti "nájemným teroristům", které vládní vojáci v centru Damašku zlikvidovali. Z místa operace podle AFP stoupají černé kotouče dýmu, vyklizenými ulicemi projíždějí transportéry plné vojáků.

K útoku na sídlo premiéra došlo jen několik hodin poté, co syrští povstalci podnikli pumový útok na armádní budovu v centru města, kde se konala porada velících složek vládních sil a milicí věrných prezidentovi Bašáru Asadovi. Útok nedaleko hotelu využívaného pozorovateli OSN si podle syrské státní televize citované agenturou AP vyžádal nejméně tři zraněné.

Nálož upevněná na cisternovém vozidle explodovala u garáží komplexu, kde se nachází i sklad zbraní, munice a pohonných hmot, upřesnil pro agenturu AFP činitel opoziční Syrské svobodné armády. Na poradě bylo prý asi 150 vyšších důstojníků.

"Pozvednout morálku"

Podle opozičního představitele bylo cílem akce pozvednout morálku rebelů, kteří jsou pod zvýšeným tlakem prorežimních sil, a ukázat, že povstalci jsou stále schopní vést propracované útoky a že mají přehled o tom, co se děje v armádě.

Na místo exploze, která podle syrské televize nastala asi 300 metrů od hotelu Dama Rose a která na něm napáchala jen minimální škody, dorazilo několik hasičských vozidel.

Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád označil útok za kriminální čin a tvrdil, že byl namířen proti pracovníkům OSN. Zároveň prohlásil, že syrské úřady dokážou zajistit jejich bezpečnost.

Protivládní nepokoje, které přerostly v občanskou válku, se v Sýrii odehrávají od loňského března. Opozice odhaduje počet obětí konfliktu na zhruba 20.000.

Tagy: Sýrie

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články