Zpět na články

Libye řeší Kaddáfího dědictví

Se sporným dědictvím se po pádu vůdce Muammara Kaddáfího potýká nové libyjské vedení. Je jím humanitární organizace, která oficiálně šířila umírněný islám, zároveň ale prováděla tajné operace především v afrických zemích. S odvoláním na zvláštní zprávu to napsala agentura Reuters. Z informací libyjských činitelů a jiných představitelů podle ní vyplývá, že rozsah aktivit organizace podporované Kaddáfím byl širší, než dosud vědělo.

zdroj: Mediafax

Světová společnost pro islámskou výzvu (The World Islamic Call Society, WICS) začala fungovat v roce 1972, tři roky poté, co se Kaddáfí po převratu chopil moci. Angažovala se hlavně v zemích západní Afriky a Sahelu, kde podporovala vzdělání muslimů a organizovala konvoje s humanitární pomocí. Mešity a islámská centra ale budovala i v Belgii, Francii nebo v Německu. Vatikán ji zařadil mezi své partnery pro dialog mezi křesťany a muslimy.

Bývalý Kaddáfího ministr zahraničí Abdar Rahmán Šalgham tvrdí, že Kaddáfí využíval WICS k tomu, aby tajně brojil proti křesťanským hlavám států v Africe a podporoval muslimské skupiny usilující o moc. Nyní již bývalý generální tajemník WICS Muhammad Ahmad Šaríf prý využil peněz organizace, aby do Libye během loňského protivládního povstání na Kaddáfího stranu dostal africké žoldáky.

Dvě miliardy dolarů!

WICS, která byla podle některých libyjských vládních zdrojů součástí Kaddáfího zpravodajské sítě, se zodpovídala pouze jemu. Měla asi 900 ústředních pracovníků. V 36 zemích světa zaměstnávala dalších asi 2000 učitelů a přibližně stejný počet duchovních. Po atentátu na letadlo společnosti PanAm nad skotským Lockerbie z roku 1988 Kaddáfí založil zvláštní oddělení v rámci WICS, které mělo mobilizovat muslimské vůdce k podpoře islámských radikálů v Čečensku, Kosovu a Somálsku, bránit muslimky nosící šátky v Evropě a podporovat černošské muslimy v USA.

Libyjské úřady nyní aktivity WICS vyšetřují. Tripolis říká, že její spornou činnost dokáže oddělit od duchovních projektů, a tvrdí, že chce WICS zachovat. Podle některých hlasů by se mohla změnit na podobnou instituci jako prestižní náboženská organizace Al-Azhár v Káhiře. Expert z londýnského střediska Quilliam Foundation Noman Benotman ale upozorňuje, že kanály, které WICS kdysi vlastnila, dál proudí hodně peněz. Podle jeho názoru by mohlo jít i o dvě miliardy dolarů.

Psali jsme: Policie zmrazila majetek diktátora Kaddáfího v hodnotě 27 miliard korun

Tagy: kaddafi Libye diktátor

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články