Zpět na články

Libyjští povstalci dali Kaddáfího silám ultimátum do soboty

Libyjská povstalecká rada vyzvala síly někdejšího vůdce státu Muammara Kaddáfího v jeho rodném městě Syrtě a dalších městech, aby se do soboty vzdaly. V opačném případě použijí povstalci vojenskou sílu, informovala agentura Reuters.

zdroj: Profimedia.cz

Povstalci se k Syrtě přiblížili o víkendu ze západu a z východu a začali vyjednávat s představiteli místních kmenů, na čemž závisel další vývoj bojových plánů.

NATO útočí na údajnou Kaddáfího skrýš

NATO podle svých prohlášení při leteckých úderech za posledních 24 hodin zasáhlo řadu vojenských cílů v blízkosti Syrty a oblasti Baní Valíd asi sto kilometrů jihovýchodě od Tripolisu, kde by se podle informací médií mohl Kaddáfí zdržovat.

Podle oficiálních informací byla během posledních 24 hodin zničena mimo jiné tři velitelská střediska, čtyři radarové stanice, 22 ozbrojených vozidel a dva raketomety. Jak informovala agentura AFP, na východní frontě u Syrty dnes zatím panoval klid, výjimečně byly slyšet výstřely.

Alžírské humanitární gesto

Alžírsko dnes označilo pondělní přijetí Kaddáfího manželky, dcery a dvou synů za výlučně humanitární gesto. Jak dnes prohlásil mluvčí alžírského ministerstva zahraničí, o přijetí Kaddáfího manželky a tří dětí země informovala generálního tajemníka OSN, předsedu Rady bezpečnosti OSN a předsedu povstalecké Přechodné národní rady.

Povstalecká strana, která potvrdila, že byla informována o příjezdu Kaddáfího rodiny, nicméně žádá o jejich vrácení do Libye. Podle vládních zdrojů citovaných agenturou AFP souviselo přijetí s těhotenstvím Kaddáfího dcery Ajši, která dnes porodila dceru.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články