Zpět na články

Lidem se otevřou zahrada Strakovy akademie a nepřístupné části Hradu

Lidé dnes mohou navštívit reprezentační prostory Pražského hradu. Jde o běžně nepřístupné sály a salony, ve kterých se odehrává politika a konají se různé ceremoniály. Kromě toho se dopoledne otevře návštěvníkům i zahrada Strakovy akademie, což je sídlo vlády.

Placeholder Placeholder, zdroj: Archiv

Lidé ji budou moci navštěvovat až do konce října. 

Prohlídky reprezentačních sálů začnou na hradě v 9:00 a skončí v 16:30. Přístup do hradu bude Matyášovou branou z prvního nebo druhého nádvoří. Vstupné bude po celý den zdarma. 

Návštěvníci uvidí například Rothmayerův sál, Španělský sál, Rudolfovu galerii a salony. Mezi nimi například Trůnní sál, Brožíkův sál či Habsburský salon. Výklad zájemcům podají pracovníci průvodcovské služby. Loni v květnu si hradní reprezentační prostory prohlédlo 4500 lidí. 

Zahrada sídla vlády otevřena každý víkend

Zájemci budou moci od 10:00 do 17:00 vstoupit i do zahrady Strakovy akademie. Ta bude až do konce října otevřena každý víkend v tuto dobu. 

Zahrada projektovaná podle návrhu významného zahradního architekta Františka Thomayera původně sloužila chovancům akademie k odpočinku a sportu. Sportovní náčiní zmizelo až po roce 1945, kdy se budova začala využívat jako sídlo vlády.

V současné době se na zahradě konají slavnostní přijetí zahraničních návštěv a v průběhu roku je veřejnosti uzavřena. Vstup do zahrady je z Kosárkova nábřeží.

Tagy: Vláda hrad prohlídky

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články