Zpět na články

Macron i Merkelová jsou pro odklad brexitu, mají však podmínku

V Bruselu začal dvoudenní summit Evropské unie, kde se dnes veškerá pozornost soustředí na téma brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová ve středu požádala o odklad termínu odchodu Británie z EU, který se dle původních plánů má uskutečnit již za osm dní. Hlavy států a vlád sedmadvacítky se rozhodnou, zda odklad umožní a za jakých podmínek. Velká debata se zřejmě povede o tom, jak dlouho by odklad měl trvat, a to zejména s ohledem na květnové volby do Evropského parlamentu.

Angela Merkelová je pro podmíněný odklad Angela Merkelová je pro podmíněný odklad, zdroj: Profimedia.cz

Ještě před začátkem vrcholného setkání se někteří politici sešli k dvoustranným schůzkám; na jedné z nich spolu hovořili německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron, na další britská premiérka a předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten podmiňuje souhlas s žádostí Londýna o "krátký odklad" brexitu tím, že britský parlament příští týden na třetí pokus konečně schválí od prosince hotový text dohody o spořádaném brexitu.

Stejnou podmínku mají i další politici, včetně francouzského prezidenta Macrona. Ten novinářům ještě před začátkem summitu řekl, že pokud by Británie stála o delší odklad brexitu, musela by důkladně vysvětlit své další záměry a jasně zdůvodnit, jak by získaný čas využila.

Ačkoli ke krátkému odložení britského odchodu z EU se většina prezidentů a premiérů včetně šéfa české vlády Andreje Babiše staví vstřícně, může být kamenem úrazu určení přesného data. Mayová v žádosti uvedla 30. června, právníci Evropské komise ale opakovaně upozorňují, že Británie by měla odejít nejpozději 22. května, jinak by se totiž podle nich musela zúčastnit voleb do Evropského parlamentu.

Brexit bude první nejsledovanější částí dnešních diskusí, hned po tradičním krátkém setkání s předsedou europarlamentu Antoniem Tajanim. U večeře pak šéfy států a vlád čeká strategická debata o budoucnosti vztahů mezi Evropou a světově stále významnější Čínou.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články