Bleskovky

  • 22. 5. 19:58 Náskok konzervativců britské premiérky Theresy Mayové před opozičními labouristy se snížil z 20 procentních bodů z minulého týdne na 14 procentních bodů. Příčinou poklesu je zřejmě sporný bod volebního programu konzervativců, který se týká vyšších příspěvků seniorů na sociální péči. Předčasné volby ve Velké Británii se budou konat 8. června.
  • 22. 5. 19:32 Americký prezident Donald Trump při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem prohlásil, že v diskusi s ruskými činiteli nikdy nezmínil slovo Izrael. Vyjádřil se tak ke kauze údajného vyzrazení tajné informace ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi během jejich nedávné schůzky v Bílém domě. Trump tehdy odmítl, že by Rusku nedopatřením vyzradil mimořádně citlivé informace, a trvá na tom, že chtěl v rámci boje proti radikálům jisté údaje Moskvě záměrně poskytnout.
  • 22. 5. 19:00 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude znovu prošetřovat zakázku Vězeňské služby na telefonování vězňů. V původním rozhodnutí byly chyby. Předseda úřadu Petr Rafaj vrátil případ svým podřízeným, potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Úřad původně zakázal plnění už uzavřené smlouvy s vítězem tendru, což nyní neplatí.
  • 22. 5. 18:35 Írán bude pokračovat v testech balistických raket a nebude se ptát Američanů na svolení. Prohlásil to v pondělí íránský prezident Hasan Rúhání. Reagoval tak na kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který Írán v neděli v Rijádu před arabskými lídry obvinil ze zodpovědnosti za velkou část nestability na Blízkého východě.
  • 22. 5. 18:17 Euro je podle německé kancléřky Angely Merkelové "příliš slabé", což je jednou ze dvou příčin nynějších vysokých německých obchodních přebytků. Za slabý kurz evropské měny může měnová politika Evropské centrální banky, na kterou nemá německá vláda žádný vliv, řekla v pondělí Merkelová studentům střední školy v Berlíně. Kurz eura reagoval na její slova vzestupem na maximum za více než šest měsíců. 

Další bleskovky