Bleskovky

  • 20:07 Spojené státy podporují rozmístění mírotvorců OSN v Donbasu v bojové zóně i na hranicích s Ruskem. Prohlásil to ukrajinský prezident Petro Porošenko na tiskové konferenci po setkání s prezidentem USA Donaldem Trumpem. Washington tak podle Porošenka podporuje ukrajinský scénář mírové operace, o jejíž podobě mají rozhodnout orgány OSN. Rada bezpečnosti v těchto dnech projednává dva rozdílné návrhy příslušných rezolucí, ukrajinský a ruský.
  • 19:44 Evropská komise podle Potravinářské komory ČR již prakticky rozhodla o zákazu rumového éteru, které se používá při výrobě tuzemáku a dodává tomuto nápoji charakteristickou vůni a chuť. Toto své stanovisko bude konzultovat ještě na konci září se členskými státy, pokud se však nerozhodne jinak, zákaz začne platit v dubnu 2018, uvádějí čeští výrobci. Podle EK používaný éter ohrožuje lidské zdraví, podle komory však jeho konzumací k ohrožení zdraví nedochází a jde o útok na české potravináře. Na případ upozornily Hospodářské noviny, kterým ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že Česko bude v takovém případě žádat o výjimku.
  • 19:22 Evropská centrální banka (ECB) do roku 2020 vytvoří novou referenční úrokovou sazbu. K tomuto kroku se rozhodla poté, co v letošním roce zkrachoval plán na reorganizaci referenční sazby EURIBOR, která byla v uplynulých letech zasažena skandálem kolem manipulace s její hodnotou. Nová sazba podle ECB doplní nynější referenční sazby, které vytváří soukromý sektor, jako je sazba EURIBOR a její londýnská obdoba LIBOR. Od těchto sazeb se odvozují úroky u finančních produktů v hodnotě bilionů eur. V některých zemích se na jejich základě stanovují úrokové sazby u hypoték.
  • 19:01 Připravovaná úhradová vyhláška na rok 2018 počítá, že se na zdravotním pojištění vybere proti letošnímu roku o 15 miliard navíc. V návrhu rozdělení peněz lékařům, nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče ministerstvo počítá ještě s miliardou navíc, možná i z letošních přebytků. Náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL) návrh vyhlášky představil na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Celkové příjmy veřejného zdravotního pojištění by měly být zhruba 289 miliard korun.
  • 18:46 Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) ukončí po třech letech program poskytování mimořádných dotací krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd. V letech 2015 až 2017 poslal jeho prostřednictvím regionům, které tyto silnice vlastní, téměř 11 miliard korun. "V současné době další prostředky nemáme," řekl novinářům na konferenci v Luhačovicích ředitel fondu Zbyněk Hořelica.

Další bleskovky