Zpět na články

Mám pozvání k Obamovi i Putinovi, říká Bárta na nahrávce

Neformální lídr Věcí veřejných a někdejší ministr dopravy Vít Bárta se na nahrávce z porady části vedení strany chlubí svým pozváním na schůzku s ruským premiérem Vladimirem Putinem a americkým prezidentem Barackem Obamou. VIDEO

zdroj: Mediafax

Tématem těchto jednání zřejmě měla být dostavba jaderné elektrárny v Temelíně. Bárta na nahrávce také plánuje, že VV budou partnerskou stranou amerických demokratů. 

"Tam je strašně zajímavá věc. Tenhle týden jsem dostal pozvání na osobní setkání s Putinem a zároveň na osobní setkání s tím... s Obamou," říká Bárta na nahrávce, která se nyní objevila na internetu. Záznam je zřejmě nahrávkou schůzky užší skupiny z vedení VV označované ze záhadných důvodů jako "WC porada" z doby před dubnovou vládní krizí, pravděpodobně z počátku března. Účastníci schůzky kromě dalších věcí hovoří i o energetické politice. 

ČEZ bude chtít spolupráci s Rusy

Bárta například prohlásil, že prolomení těžebních limitů nepřichází v úvahu, a je naopak potřeba urychlit dostavbu jaderné elektrárny. "Ruské riziko je naprosto zásadní věc. Ale reálně to znamená válku s ČEZ, protože ČEZ bude chtít ruské řešení," uvedl tehdejší ministr dopravy. 

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský například řekl, že vládu velmi brzy reálně čeká debata o prolomení těžebních limitů. "Jestli teď začne panika kolem jaderných elektráren, tak v Jirkově si už můžou chystat ranečky," řekl na nahrávce. 

Neformální lídr VV Bárta zdůraznil, že energetická otázka se "začíná vážně řešit". O Temelínu je podle něj potřeba mluvit "s Rusy a Američany". Zájem o dostavbu elektrárny mají americký Westinghouse, francouzská Areva a konsorcium vedené ruským Atomstrojexportem. V této souvislosti zmiňuje pozvánky na osobní setkání s vrcholnými politiky ve Washingtonu a v Moskvě. Kromě Temelína je prý v USA potřeba řešit také "stíhačky". 

Demokrati v Česku s nikým "nekámošej"

"Demokrati opravdu nemají v Čechách stranu, se kterou kámošej. V tom je ten vtip, že by 'vévéčka' se mohly stát partnerem demokratů v rámci politického spektra. To je ta hlavní věc, kterou bychom mohli barterovat," poznamenává na záznamu Bárta. 

"Obama to je takovej ten tmavší. Ten co bys s ním nejel tramvají," žertují pak chvíli mezi sebou účastníci schůzky.

Tagy: nahravka obama bárta vv

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články