Zpět na články

Merkelová má nástupkyni: CDU zvolila Krampovou-Karrenbauerovou

Angela Merkelová v pátek po více než 18 letech skončila na čele německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Čtyřiašedesátiletou političku, která nadále zůstává kancléřkou, ve funkci nahradila o osm let mladší dosavadní generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová. Očekává se, že CDU sice dá své akcenty, ale nepovede ji zásadně jiným směrem než Merkelová.

Nová šéfka CDU Anegret Krampová-Karrenbauerová byla zvolena v druhém kole Nová šéfka CDU Anegret Krampová-Karrenbauerová byla zvolena v druhém kole, zdroj: Profimedia.cz

Merkelová, která se jako předsedkyně rozhodla skončit po sérii volebních neúspěchů, se dnes s vedením strany na sjezdu v Hamburku rozloučila výzvou k jednotě a slovy o tom, že pro ni bylo velkou radostí a ctí stát tak dlouho v jejím čele. Delegáti její zhruba půlhodinový projev ocenili více než devítiminutovým potleskem ve stoje i řadou cedulí se vzkazem: Děkujeme šéfko.

profimedia-0401123365 Merkelová během svého posledního projevu ve funkci šéfky CDU, zdroj: Profimedia.cz

Po rozlučce chvílemi viditelně pohnuté Merkelové přišla řada na volbu jejího nástupce. O post šéfa CDU se od roku 1971 poprvé ucházel více než jen jeden kandidát. Krampovou-Karrenbauerovou vyzvali třiašedesátiletý bývalý šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz a osmatřicetiletý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Ten šel do klání jako jasný outsider, což potvrdilo i první kolo volby, v němž vypadl.

Do finále postoupili Krampová-Karrenbauerová, které se kvůli politické i osobnostní podobnosti s Merkelovou někdy přezdívá mini-Merkelová nebo kopie kancléřky, a Merz, který byl šéfem poslanců v letech 2000 až 2002 a nyní u řady straníků vzbudil nostalgii po dřívějších konzervativnějších pořádcích. Výsledek hlasování byl podle očekávání těsný, když se Krampová-Karrenbauerová prosadila poměrem 517 ku 482 hlasům.

Jedné z prvních gratulací se bývalá sárská premiérka, která věří, že strana po volbě zůstane jednotná, dočkala od Merkelové. Ta měla z volby viditelně radost. Dopředu sice neřekla, koho podporuje, ale všeobecně se předpokládalo, že to bude právě politička s přezdívkou AKK.

Krampová-Karrenbauerová, jejíž volba by mohla mít stabilizující vliv na vládu CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD), která by v případě úspěchu Merze podle mnohých nemusela vydržet, se brzy dočkala také gratulací koaličních partnerů.

Volbu naopak kritizovaly protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a Levice, podle nichž se nic nezmění. Šéfky poslaneckých klubů obou stran - Alice Weidelová a Sahra Wagenknechtová - Krampovou-Karrenbauerovou označily za "Merkelovou 2.0".

Nová šéfka CDU, která kvůli postu generální tajemnice letos skončila na čele sárské vlády, takováto označení odmítá a tvrdí, že má vlastní představy o směřování strany. Chce například více vnitrostranických debat nebo přísnější migrační politiku.

Křesťanští demokraté si dnes zvolili také pětici místopředsedů. Jsou jimi hesenský ministerský předseda Volker Bouffier, ministryně zemědělství Julia Klöcknerová, premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, ministr vnitra Bádenska-Württemberska Thomas Strobl a ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články