Zpět na články

Města úklid chodníků po kalamitě nezvládla, myslí si Češi

Většina obyvatel České republiky je podle průzkumu agentury SANEP nespokojena s tím, jak se města vypořádala s novou zákonnou povinností uklízet chodníky.

zdroj: Archiv

Zároveň si prý ale většina dotázaných nepřeje, aby se legislativa vrátila do původní podoby, kdy za chodníky odpovídali vlastníci přilehlých nemovitostí. Agentura to uvedla na základě svého internetového průzkumu. 

Prověrkou schopnosti měst a obcí uklízet chodníky byla v uplynulých dnech sněhová kalamita, kdy na řadě míst republiky napadly desítky centimetrů sněhu. Úklid dál pokračuje. ¨¨

Jako "ohrožení zdraví a života" vnímá podle SANEP nynější neupravené chodníky 68 procent dotázaných. "Nespokojeno je pak s údržbou chodníků v působnosti měst a obcí 70,2 procenta dotázaných," uvedli autoři výzkumu.

Podle 70,9 procenta respondentů jsou neudržované chodníky výrazem selhání odpovědnosti měst a obcí. Téměř 80 procent lidí prý chce, aby byla z "katastrofálního stavu chodníků v některých městech a obcích" vyvozena odpovědnost představitelů místních samospráv, do jejichž působnosti neudržované komunikace patří. 

Necelá polovina, 46,2 procenta lidí, míní, že chodníky byly upravenější, když za jejich údržbu nesli odpovědnost majitelé přilehlých nemovitostí. Znovuzavedení povinnosti majitelů těchto domů starat se o chodníky si nepřeje ani třetina veřejnosti, tvrdí SANEP. "Návrat dané legislativy do původní podoby by uvítalo pouze 32,3 procenta dotázaných. Naopak 53,6 procenta dotázaných je proti takovéto změně zákona," uvedla agentura. 

Internetového průzkumu SANEP se ve dnech 11. až 14. ledna zúčastnilo přes 9000 dotázaných ve věku 18 až 69 let.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články