Zpět na články

Meteorologové varují před větrem a sněhovými jazyky

Řidičům budou od sobotního večera až do nedělního poledne komplikovat život sněhové jazyky, varovali meteorologové. Zvedá se vítr, který bude mít v nárazech na horách až sílu vichřice.

zdroj: Archiv

Na východě Čech a na horách budou hrozit závěje. Během neděle a noci na pondělí napadne na většině území čtyři až deset centimetrů nového sněhu, v Čechách se při ojedinělých mrznoucích srážkách bude tvořit ledovka. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav.

Silná námraza a vítr mohou lámat větve stromů, ohýbat stožáry, trhat dráty elektrických vedení a komunikačních rozvodů a narušit dodávky elektřiny.

Sněhové jazyky lze očekávat na severu a východě Čech a na Moravě od 400 metrů nad mořem. Závěje se budou vyskytovat v Pardubickém kraji a na Vysočině od 600 metrů nad mořem, na horách na severu země od 1000 metrů nad mořem. Doporučuje se proto zimní výbava a při cestách do hor i sněhové řetězy.

Vítr bude nejsilnější v druhé polovině noci na neděli, kdy na hřebenech Jeseníků dosáhne v nárazech rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu, v ostatních horských oblastech na severu a také na Českomoravské vrchovině až 90 kilometrů za hodinu.

Na horách je proto třeba omezit horské túry a nevydávat se do hřebenových partií, uvedli meteorologové.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články