Zpět na články

Ministři schválí pomoc Řecku, tvrdí Rakousko

AKTUALIZOVÁNO. Ministři financí eurozóny v pondělí zřejmě schválí nový záchranný úvěr pro Řecko. Na konečných podrobnostech této finanční pomoci se však stále pracuje. Uvedla to dnes rakouská ministryně financí Maria Fekterová. Řecko podle ní pravděpodobně i nadále zůstane členem eurozóny.

zdroj: Profimedia.cz

Řecký kabinet o víkendu formálně schválil konečný balík úsporných opatření, kterým Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) podmiňují poskytnutí dodatečné finanční pomoci v objemu 130 miliard eur (zhruba 3,2 bilionu Kč).

Psali jsme: "Jen" 13 miliard: MMF dá Řecku výrazně méně než v minulosti

"Řecko nemůže zbankrotovat, nechceme to," uvedla v rozhovoru pro rakouský list Kurier eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. "Jsem přesvědčena, že (ministři financí v pondělí) pomoc schválí, ale s podmínkami. Tyto peníze nesmí téct do bezedné jámy," dodala. Silně zadlužené Řecko tuto pomoc potřebuje k odvrácení hrozícího bankrotu.

Německé ministerstvo financí však podle listu The Telegraph řeckou vládu k vyhlášení bankrotu tlačí. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble údajně nevěří, že by řecká vláda byla schopna plánovaná úsporná opatření zrealizovat. The Telegraph rovněž upozorňuje na tajnou zprávu Evropské komise, podle které by Řecko ani při uskutečnění slíbených opatření nedosáhlo plánovaného snížení dluhu na 120 procent hrubého domácího produktu do roku 2020.

70 procent pohledávek vůči Řecku

"On (Schäuble) si prostě myslí, že Řecko nedokáže udělat to, co je zapotřebí. A i kdyby nějakým zázrakem udělali to, co slíbili, je spolu s rostoucí skupinou lidí přesvědčen, že to Řecko z problémů nevytáhne," uvedl podle listu jeden z představitelů eurozóny. 
Atény již dříve představily podrobnosti rozpočtových škrtů, které mají letos zajistit úsporu 325 milionů eur. V eurozóně nicméně podle agentury Reuters přetrvávají pochybnosti o tom, zda Řecko dokáže dostat své zadlužení na udržitelnější úroveň.

"Opatření v rozsahu 325 milionů eur byla jednohlasně schválena," uvedl jeden z ministrů řecké vlády, který si nepřál být jmenován. Vláda se podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters rovněž dohodla na tom, že do 8. března zahájí výměnu řeckých dluhopisů držených soukromými investory a do 11. března ji dokončí. Výměna dluhopisů, v jejímž rámci by se soukromí věřitelé měli vzdát zhruba 70 procent svých pohledávek vůči Řecku, je součástí nové finanční pomoci.

Velký dluh v eurech

"Řekové dělají vše, co je v jejich silách. Jsme odhodláni dostát svým závazkům," uvedl o víkendu řecký ministr ochrany obyvatel Christos Paputsis. V centru Atén dnes na protest proti dalším vládním škrtům opět demonstrovaly stovky lidí.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, o kterém ve svém dnešním vydání informoval řecký list Ethnos, si ale pořád tři čtvrtiny Řeků přejí zůstat v eurozóně a dvě třetiny jich doufají, že přijímaná úsporná opatření vynucená zahraničím uspějí.

Fekterová upozornila, že odchod z eurozóny by řecké problémy nevyřešil, protože Aténám by zůstal velký dluh v eurech, který by bylo v devalvované domácí měně ještě těžší splácet.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články