Zpět na články

Mládkova válka se spotřebiteli a 'ministerstvo pro operátory'

Skoro to vypadá, jako kdyby sociálnědemokratický ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek vyhlásil válku lidem, kteří používají mobilní telefony. Nejprve v Bruselu jeho výprava lobbovala za vyšší ceny za roaming, teď jeho resort přichází s návrhem novely, která by zákazníkům zakázala vyjednávat si u operátorů lepší cenu třeba tím, že pohrozí odchodem ke konkurenci. Dokonce chce kvůli cenám mobilního volání dát podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, zdroj: Profimedia.cz

Operátoři, kteří si budou chtít zákazníky udržet, jim budou moci nabídnout pouze takovou slevu, kterou dopředu zveřejní v ceníku. Návrh novely telekomunikačního zákona ministerstvo už odeslalo vládě a vyvolalo vlnu nesouhlasu. 

Český telekomunikační úřad varuje, že zákaz individuálních cen volání pro spotřebitele by mohl vést k zakonzervování cen v odvětví. 

Podle Mládka je ovšem důležitější, aby všechny ceny operátorů včetně slev byly jasně dané takříkajíc "černé na bílém" a operátoři by se pak od stanovených ceníků nesměli odchýlit.  "Neznamená to, že nebudou slevy, ale měl by každý vědět, že když zaplatím tolik, mám nárok na toto," řekl k tomu Mládek.

Opatření se dotkne i těch koncových uživatelů, kterým některé firmy jako tzv. šedí operátoři přeprodávají své výhodnější tarify. "Novela obsahuje taktéž zakotvení zákazu poskytování služeb spotřebitelům za jiné než zveřejněné ceny, přičemž se to bude týkat také osob - spotřebitelů, jimž firmy přeprodávají SIM karty za nižší ceny než ceny tržní," uvedlo ministerstvo.

Mládkovi vadí, že co se týče cen volání, Český telekomunikační úřad nekoná. "Co se týče mobilních dat, to je kompetence ČTÚ, který nekonal. Který ještě před osmi měsíci vydal prohlášení, že trh je v pořádku a najednou není. Tak co dělali pánové?" uvedl Mládek.

"ČTÚ je ten kdo má regulovat trh a dohlížet na to, aby fungoval (...) My zvažujeme, jestli tedy, když to nedělá ČTÚ, nepodat podnět k antimonopolnímu úřadu, protože je to skutečně divné," dodal ministr.

Omezení vůle

Návrh kritizovali odborníci i politici. "Návrh zakázání individuálních cen pro spotřebitele s námi nebyl konzultován a nechápeme jeho motivaci. Z našeho pohledu dochází k omezení autonomie vůle smluvních stran a k velkému nebezpečí zakonzervování cen v segmentu, kde již nyní, po protispotřebitelské novele, neprobíhá intenzivní soutěž," uvedl mluvčí telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

"Doplnit si chybějící kriterium Airtours rovnou zákonem je nebývalá drzost. MPO znamená Ministerstvo Pro Operátory?" uvedl k navrhovanému paragrafu na Twitteru Mládkův vládní kolega, ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

"Není to pozitivní krok. Zajímalo by mě, co k tomu ministerstvo vedlo. Jediná konkurence, která na mobilním trhu trochu funguje, je vyhrožování tím, že odejdu za lepší nabídkou. Když se spotřebitel choval aktivně, mohl dostat solidnější nabídku," citoval portál iHNed.cz právník dTestu Miloš Borovička.

Mládkův návrh kritizoval i ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš, označil ho za nesmyslný. "Nápad pana Mládka je nesmyslný. Přece on tím říká, že vezme i tu výhodu těm, kteří si sjednali lepší tarify. A je nesmysl říkat, že pokud by se to stalo, že trh se narovná. Já myslím, že to není pravda a mělo by to být úplně naopak," řekl v pátek Babiš novinářům v Rakovníku.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je možné v případě, že by návrh zrušit možnost vyjednat u operátorů lepší než ceníkovou cenu volání měl bránit přijetí celé novely telekomunikačního zákona, jeho vypuštění z předlohy. 

Sobotka v pátek řekl, že podstatné jsou jiné pasáže předlohy, kvůli kterým se připravovala. Jmenoval vyšší pokuty a nové sankce za nedodržení podmínek přidělení frekvence a desetidenní lhůtu pro přechod k jinému operátorovi. "Ministerstvo do toho přidalo na poslední chvíli změny, které nebyly součástí původního návrhu. Tady si myslím asi nebude problém, aby je vláda vypustila," řekl.

Zmatení operátoři

Operátoři na návrh reagovali rozdílně. "Vodafone tuto změnu neprosazuje. Nevíme, proč ji předkladatel navrhuje, protože tím poškodí spotřebitele," uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Naopak O2 mluví o narovnání trhu. "Pokud zákon řekne, že se mají operátoři ke všem spotřebitelům na trhu chovat stejně, tak to trhu pomůže a narovná ho to," uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. "Obecně požadujeme, aby trh fungoval transparentně," dodala.

O cenách mobilních dat se v posledních týdnech rozproudila na politické scéně debata. Mládkův stranický šéf, premiér Bohuslav Sobotka kvůli tomu minulý týden jednal se šéfem telekomunikačního úřadu Jaromírem Novákem a se šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Janem Rafajem.

Kdo poškodil mediální obraz Mládkova ministerstva?

Navrhovaná novela, která by měla projít zrychleným legislativním procesem, dále zvyšuje až na 50 milionů korun postihy, které může operátorům dát za prohřešky telekomunikační úřad. Předloha má taky zkrátit dobu přechodu zákazníka k jinému operátorovi na deset dní.

Povinnou součástí smlouvy mezi účastníkem a operátorem bude muset být podle novely ujednání o rozsahu možných jednostranných změn smlouvy i o způsobu jejich oznámení účastníkovi, a to včetně oznámení možnosti odstoupení od smlouvy.

Mládek ve čtvrtek také vysvětlil, proč odvolal šéfa odboru komunikace Romana Proroka. "Mediální obraz ministerstva průmyslu a obchodu neodpovídal jeho dosaženým úspěchům," vysvětlil.

Poslední kapkou bylo, když Prorok neposkytl dostatečnou mediální přípravu novému náměstkovi Lubomíru Bokšteflovi, který v debatě se čtenáři serveru Aktuálně.cz řekl, že pokud lidé chtějí stejně výhodné mobilní tarify jako v Polsku, mají jet do Polska.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články