Zpět na články

Moskva šetří. Příměstští důchodci přišli o dopravu zdarma

Ruští důchodci žijící na předměstí Moskvy přišli o právo na bezplatné využívání moskevské hromadné dopravy. Úsporné opatření sice úřadům ušetří 2,8 miliardy rublů ročně (1,1 miliardy korun), negativně se ale promítne do života více než 1,2 milionu ruských penzistů. Zejména ti s minimálním důchodem se bojí, že si nebudou moci dovolit ani cestu k lékaři, natož za vnoučaty. 

Ruští důchodci žijící v okolí Moskvy přišli o právo na bezplatné využívání ruské hromadné dopravy (ilustrační snímek) Ruští důchodci žijící v okolí Moskvy přišli o právo na bezplatné využívání ruské hromadné dopravy (ilustrační snímek), zdroj: ThinkStock

Jen asi 100 tisíc důchodců, jejichž penze je nižší než životní minimum, budou mít nárok na vyplacení sociální dávky v případě, že budou muset cestovat do moskevských nemocnic. Ale podle zákona tato dávka nesmí ročně přesáhnout 400 rublů v případě vyšetření, anebo 6000 rublů v případě léčení, poznamenala stanice BBC na svém webu.

Ostatní penzisty zvláště rozhořčil výrok ministryně hospodářství Moskevské oblasti Iriny Smirnovové, že zrušení výhod "nastoluje sociální spravedlnost", protože mnozí důchodci využívali bezplatné dopravy k "blahobytnému" zaměstnání a výplatě v Moskvě.

Tam sice skutečně mnozí důchodci pracují, zpravidla však v podřadných pozicích.

"Je to přímo ostuda. Zákon nemá mít zpětnou platnost, nemají právo nás připravit o (dříve udělené) výhody," řekla listu Gazeta.ru pětasedmdesátiletá Ljudmila Majetná z Lobně u Moskvy.

Prý si to už prodiskutovala s kamarádkami a shodně dospěly k závěru, že se stávající penzí si nebudou moci dovolit návštěvu moskevských lékařů, ani potomků. Vždyť jedna cesta tam a zpět vyjde na 300 rublů (asi 121 Kč).

"Nezabijou nás, už jsme přežili vše. Ale člověk se stydí za velmoc s tak dalekozrakými vůdci, že si nevidí ani na špičku nosu, ani nevidí ty, co jsou pod nima," dodala trpce.

Lékaře mají většinou v centru Moskvy

Podobně rozhořčen je i šestašedesátiletý Vjačeslav Antipěnko, který celý život pracoval chemičce na moskevském předměstí, přišel tam i o zdraví, v Moskvě má děti a přátele - a teď jej zbavili "té nejzákladnější výsady". Stejně nespokojeni jsou i jeho vrstevníci, vždyť mnohé léky si lze opatřit jen v moskevských lékárnách.

Opoziční komunisté zveřejnili, že hlasovali proti zákonu, zbavujícím důchodce bezplatné dopravy, a že zákon v oblastním sněmu prošel díky hlasům vládnoucí strany Jednotné Rusko. Ale i v této straně jsou kritici zákona. "To, že se zákon neposuzoval se starší generací, je špatné," řekl list senátor Valerij Rjazanskij, který předsedá Svazu penzistů Ruska.

Připomněl, že kupříkladu ústřední nemocnice Moskevské oblasti, tedy okolí Moskvy, se nalézá v samé Moskvě. Zatím napsal dopis gubernátorovi, ve kterém jej jménem Svazu penzistů vybídl, aby úřady situaci znovu zvážily.

Ruská ekonomika se potýká s potížemi v důsledku poklesu cen ropy na světových trzích a západních sankcí, přijatých po anexi Krymu a podpoře proruského povstání na východu Ukrajiny. Ministerstvo financí proto rozhodlo šetřit i na sociálních výdajích.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články