Zpět na články

Náhradní oslavy 17. listopadu: Na Albertov přišly tisíce lidí

Svátek 17. listopadu dnes v "náhradním" termínu přišlo podle organizátorů oslavit zhruba pět tisíc lidí a další účastníci stále přicházejí. Akce je reakcí na úterní oslavy, kdy ochranka prezidenta Miloše Zemana studenty k pamětní desce nepustila. Na místě se se totiž shromáždili Zemanovi příznivci, mezi nimiž nechyběli ani podporovatelé Bloku proti islámu, v čele s jeho lídrem Martine Konvičkou. 

Na náhradní pietní shromáždění k výročí 17. září přišly tisíce lidí Na náhradní pietní shromáždění k výročí 17. září přišly tisíce lidí, zdroj: Profimedia.cz

K opožděné oslavě Mezinárodního dne studentstva dnes studenti na vysokoškolské budovy vyvěsili transparenty s nápisy Albertov je symbol svobody, Vzděláním proti strachu či Ne násilí a kolektivní vině.

Setkání se zúčastnili také rektoři řady vysokých škol, kteří akci zaštítili. Byli mezi nimi například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer či rektor ČVUT Petr Konvalinka.

Účastníci poklidné akce měli vlajky České republiky, EU a Ukrajiny. Řada z nich si vyzdobila klopy symbolem červených trenýrek, které v obří podobě v polovině září vyvěsili na protest proti Zemanovi členové umělecké skupiny Ztohoven nad Hradem namísto prezidentské standardy.

Shromáždění zahájila studentská hymna. Jako první promluvil student Přírodovědecké fakulty UK David Hurný. Vyzval proti tomu, aby kdokoli zneužíval 17. listopad pro své politické a ideologické zájmy. Vyslovil se proti populismu a nálepkování názorových oponentů, potřebná je podle něj klidná diskuse.

Rektor Bek ve svém projevu hovořil o tom, že Češi jsou plebejský národ, protože přišel o své elity aristokratické i měšťanské. Jak ale řekl, existuje plebejství lokajské, které se krčí před vrchností, ubližuje slabším a nemá úctu k pravidlům. Pak existuje plebejeství svobodné, osvobozené prací a vzděláním, které reprezentovali například František Palacký nebo Tomáš Garrigue Masaryk a které je hrdé, sebevědomé a připravené pomáhat slabším.

"Úkolem vysokých škol je pomáhat nám najít cestu k tomu, aby v nás všech vítězilo to svobodné plebejství, ne to plebejství lokajské. Až žije svoboda," zakončil svůj projev.

Beka ani rektora Grubhoffera nezve prezident Zeman kvůli dřívějším sporům opakovaně na Hrad na oslavy 28. října.

"Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům," prohlásil za mohutného potlesku děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš. Jak řekl, nezazlívá prezidentské ochrance, že letos 17. listopadu nepustila studenty k pamětní desce, její velitel podle něj jen plnil svůj úkol.

Problém byl podle něj ale v tom, že ten den na Albertově hovořili lidé, kteří ani v jednom projevu nezmínili slovo student. "A to není dobře," podotkl.

"Událostí usilujeme o důstojné připomenutí 17. listopadu, jeho hodnot a jeho památky a rozhodně ji nevnímáme jako záminku ke komentování aktuálního politického dění i postojů jednotlivých státních činitelů," uvedl Jiří Feryna z organizačního týmu.

Na shromáždění studentů na Albertově navázala vpodvečer vzpomínková akce na Václavském náměstí, kterou k paláci Melantrich svolala platforma Setkání dobré vůle.

Cílem je podle organizátorů připomenout Sametovou revoluci a ohradit se proti tomu, že prezident Zeman vystoupil na Albertově po boku lídra extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články