Dnes je středa 24. dubna 2024., Svátek má Jiří
Počasí dnes 6°C Slabý déšť

Nebojme se promluvit o domácím násilí. Mlčení bolí!

Nebojme se promluvit o domácím násilí. Mlčení bolí!
zdroj: tisková zpráva

Řada známých osobností se zapojila do boje proti domácímu násilí a podpořila kampaň intervenčních center ČR s názvem Mlčení bolí. Zapojit se můžete i vy. Hlavním cílem je rozbourat mýty a tabu kolem domácího násilí a upozornit na vysoké procento lidí, kteří se stali oběťmi fyzického, psychického, sexuálního, ekonomického či sociálního násilí.

Osmnáct Intervenčních center v České republice poskytlo v loňském roce pomoc celkem 4695 obětem domácího násilí. Podle Asociace pracovníků intervenčních center ČR tvoří nejrizikovější skupinu manželské a partnerské páry ve věku 27 až 40 let. Stoupá počet případů násilí mezi zletilými dětmi a rodiči, i násilí páchané na seniorech. Přestože v roce 2014 bylo Policií ČR vykázáno celkem 1382 osob, stále se objevují případy, kdy policie nedokáže stav v rodině kvalifikovaně posoudit, a k vykázání násilné osoby nedojde. Nezletilé děti zůstávají často bez ochrany, někdy jsou soudem nuceny stýkat se s násilnou osobou, nebo jsou jí dokonce svěřeny do péče. Řada institucí stále neví, jak s oběťmi domácího násilí jednat, kam je poslat, a jak jim pomoci.

Asociace pracovníků intervenčních center ČR (APIC) letos spustila projekt zacílený na zlepšení praxe při prevenci, identifikaci a potírání domácího násilí prostřednictvím profesní specializace. „Prostřednictvím celostátní kampaně s názvem Mlčení bolí chceme rozbourat mýty a prolomit tabu kolem domácího násilí. Našim cílem je informovat laickou veřejnost o poslání intervenčních center a zároveň rozpoutat mezioborovou diskuzi na téma zkvalitnění pomoci lidem ohroženým domácím násilím v ČR,“ uvedla předsedkyně APIC, Mgr. Martina Vojtíšková. Součástí projektu je rozsáhlý sociologický výzkum mezi odborníky a uživateli služeb určených ohroženým osobám, zaměřený na mapování možností řešení případů domácího násilí. APIC také připravuje výukové aplikace určené pracovníkům institucí zainteresovaných na problému a chystá vydání populárně naučné knihy o domácím násilí v České republice.

Bára Basiková, Michaela Kuklová, Ilona Svobodová, Michaela Maurerová, Roman Šebrle, David Suchařípa a další osobnosti propůjčili kampani svou tvář. Stržením symbolické pásky z úst vybízí veřejnost, aby nebyla lhostejná ke svému okolí a nebála se o domácím násilí otevřeně mluvit. Zapojit se můžete i vy! Jak? Pomocí sociálních sítí. 1) Vyfoťte se. 2) Fotku sdílejte na facebooku, twitteru nebo instagramu s hashtagem #mlceniboli. 3) Nominujte 3 kamarády. Nebo zkuste natočit vlastní video a dát ho na youtube. Stačí na to dobrý nápad a lepicí páska. Více informací o kampani Mlčení bolí najdete na stránkách www.mlceniboli.cz nebo na facebookovém profilu www.facebook.com/mlceniboli.

Zdroje:
Inzerce