Zpět na články

Nečas: Odboráři ohrožují naši svobodu. Odsuzuji blokádu ministerstev

Za násilné akce, které ztrácí demokratickou legitimitu a jsou za hranicí standardního fungování státu, dnes premiér Petr Nečas (ODS) označil odboráři chystané blokády ministerstev, první má být už v úterý. Nečas to prohlásil po jednání výkonné rady ODS a dodal, že podobné akce jsou nepřijatelné, mohou vést k "ohrožení svobod".

zdroj: Mediafax

"Něco jiného je demonstrovat, vyjádřit svůj názor, a něco jiného je pokoušet se zamezit jinému v přístupu do jeho zaměstnání nebo na úřad, kde chce něco projednávat," řekl premiér. Naznačil, že "náležité orgány" by ve věci měly odpovídajícím způsobem reagovat.

Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) minulý týden oznámili, že do prázdnin nevyhlásí na protest proti vládě a jejím reformám plánovanou stávku. Protesty podle nich ale budou dál pokračovat a to od úterý 29. května do 7. června blokádou pěti ministerstev.

Podle Nečase jsou podobné kroky akcemi násilného typu, které ruší veřejný pořádek. "Z této snahy odborů přímo čiší jako sláma z bot snaha eskalovat napětí ve společnosti a dále vyvolávat napětí a problémy," dodal předseda vlády.

Čtěte také: Na 4000 odborářů pochodovalo Prahou. Chtěli svrhnout vládu

Sérii blokád zahájí odboráři a aktivisté happeningem před ministerstvy školství a kultury 29. května od 08:00 do 16:00. Zapojí se do něj studenti, učitelé i herci. U ministerstva práce se kritici reforem sejdou 31. května a u ministerstva zdravotnictví 4. června. Poslední protest se uskuteční 7. června u ministerstva financí od 15:00. Předcházet mu bude pochod od stanice metra Malostranská ve 14:30.

Svou nespokojenost s vládou a jejími reformami dalo na konci dubna v Praze na vědomí okolo sta tisíc lidí. Ve středu 30. května se v Praze na Palachově náměstí uskuteční demonstrace důchodců proti chystanému omezení růstu penzí.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články