Zpět na články

Nemáme čas na rozcvičky, řekl Porošenko a vrhl se do pořádání předčasných voleb

Hlavní ukrajinské politické strany se dohodly na tom, že se uskuteční předčasné parlamentní volby a dekret o rozpuštění sněmovny bude podepsán hned po schválení příslušného zákona o změně data voleb.

Petro Porošenko Petro Porošenko, zdroj: Profimedia.cz

V rozhovoru pro hlavní ukrajinské televizní stanice to v pátek prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Nemáme čas na rozcvičky," poznamenal prezident. 

Porošenko upozornil, že nynější ukrajinský volební zákon "není dokonalý", ale jeho podoba nemůže být důvodem pro odklad hlasování. Bezprostředně po svém květnovém zvolení prezidentem se Porošenko zavázal, že bude usilovat o vypsání voleb do konce října letošního roku. V řádném termínu by se měly konat až v roce 2017. 

Podle dnešních zpráv ukrajinských médií se parlamentní strany dohodly na zkrácení volební kampaně ze zákonem stanovených šedesát dnů na čtyřicet pět. Ústřední volební komise se v pátek od této dohody distancovala s tím, že odpovědnou přípravu hlasování v tak krátkém časovém úseku nezvládne. 

Krym je náš, míní Pororšenko

"Na rozhovory nemáme čas," odmítl v televizním rozhovoru Porošenko návrhy na odklad. "Volby se musejí uskutečnit za každého počasí." Po volbách, jak prezident věří, se do čela země postaví zcela noví lidé. V parlamentu vznikne "proevropská, protikorupční, proukrajinská, mohutná, efektivní a transparentní" vládní většina, je přesvědčen Porošenko. 

Značnou pozornost věnovala hlava státu otázce anektovaného Krymu a vztahům s Ruskem. Poloostrova se podle prezidenta Ukrajina nevzdá za žádnou cenu. 

"Krym není na prodej. Není možné připustit, že Ukrajina dostane nějaké peníze a Krymu se vzdá. Toho se nedočkáte, ukrajinská země není na prodej a tečka," řekl Porošenko v reakci na mediální spekulace o tajném německo-ruském plánu o řešení osudu anektovaného Krymu. Podle tohoto plánu, o němž ve čtvrtek informoval britský list The Independent, by měl Porošenko uznat anexi výměnou za stabilizaci ekonomiky. 

Kompenzaci za majetek, který na Krymu padl do rukou Moskvy, prezident ale neodmítá a bude ji požadovat. Jde podle Porošenka hlavně o zabavenou vojenskou výzbroj ukrajinské armády a řadu podniků, zejména těžební společnost Černomornaftogaz. "Byla to docela obyčejná krádež," řekl Porošenko televizním divákům.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články