Zpět na články

Němci znovu vydají Mein Kampf. Poprvé po 70 letech

Legendární kniha nacistického vůdce Adolfa Hitlera Mein Kampf se v půlce ledna po 70 letech dočká nového vydání. Holohlaví milovníci literatury a historičtí nadšenci si ji budou moci zakoupit za 59 eur, tedy v přepočtu 1600 korun, což není úplně málo.  

Přečíst si Mein Kampf bylo v časech nacistického Německa povinností. Dobový snímek z roku 1939 Přečíst si Mein Kampf bylo v časech nacistického Německa povinností. Dobový snímek z roku 1939, zdroj: Profimedia.cz

Pozor, "nacistická příručka" ale vyjde v relativně malém nákladu čtyř tisíc kusů. Neonacisty navíc nejspíš příliš nepotěší, že nové vydání bude mít několik tisíc historických a literárněvědných poznámek.

O plánech německých vědců znovu vydat Mein Kampf se vědělo už delší dobu. Kdy ale kniha vyjde, to nebylo doteď jasné.

Mein Kampf vydává vlastním nákladem mnichovský Institut moderních dějin. Komentovaný text má zbořit mýty, které obklopují tuto knihu a které se snaží zneužívat neonacisté, jak doufá ředitel institutu Andreas Wirsching. Vydání bude mít dva svazky, 780 stránek původního textu doplní 1220 stránek odborných komentářů.

Příliš nadšená z rozhodnutí mnichovských vědců není židovská obec, podle níž by nacistické publikace neměly už nikdy spatřit světlo světa.

Autorská práva na Mein Kampf vlastní bavorská vláda, která nové vydání Hitlerova díla odmítala. Jenže 70 let po smrti autora text podle německých zákonů přechází do veřejného vlastnictví, takže knihu nacistického vůdce může od příštího roku vydat prakticky kdokoli. 

Hitler napsal Mein Kampf v roce 1924, když si v bavorské věznici odpykával trest za pivní puč. Poprvé vyšla hned následujícího roku a od chvíle, co se Hitler chopil moci, se stala na čas nejvydávanější knihou v Německu. 

V knize Hitler formuloval základy nacistické ideologie, která prosazuje stát řízený nejvyšším vůdcem a nadřazenost jedné rasy oprávněné porobit si a likvidovat rasy ostatní. V roce 1943 bylo v Německu na deset milionů výtisků knihy.

V Česku vydalo nekomentovaný překlad v březnu 2000 nakladatelství Otakar II. vedeném Michalem Zítkem, na kterého byla v listopadu téhož roku podána žaloba kvůli údajné podpoře a propagaci hnutí potlačujících lidská práva.

Soudy nejprve Zítkovi uložily podmíněný trest, ale v březnu 2005 ho Nejvyšší soud zprostil viny. V platnosti nicméně zůstala pokuta 60 tisíc korun, kterou vyměřil pražský městský soud internetovému prodejci Zítkem vydané knihy Vítu Vařákovi.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články