Zpět na články

Netanjahu končí, v Izraeli budou předčasné volby

V Izraeli proběhnou příští rok na jaře předčasné parlamentní volby. Důvodem jsou vleklé neshody v současné koalici, v jejímž čele stojí premiér Benjamin Netanjahu. Termín voleb připadne na 17. března příštího roku, návrh na rozpuštění již přišel do parlamentu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, zdroj: Profimedia.cz

Současná vládní koalice je u moci od začátku roku 2013. Netanjahu v úterý prohlásil, že nemůže vést vládu, jejíž někteří členové osnují spiknutí proti němu. Šlo podle něj o ministra financí Jaira Lapida a ministryni spravedlnosti Cipi Livniovou. Oba premiér v úterý z vlády odvolal. 

Lapidovi se nepodařilo prosadit rozpočet, v němž se počítalo také se sociálními programy pro Izraelce, kteří si stěžují na vysoké životní náklady. Nesouhlasil ani s připravovaným zákonem o židovském charakteru Izraele. Lapid i Livniová představovali centristicky orientované členy jinak pravicové vlády. 

Podle průzkumů by nyní Netanjahuova strana Likud získala opět nejvíc poslaneckých křesel, takže Netanjahu by se stal počtvrté předsedou vlády. Pětašedesátiletý Benjamin Netanjahu byl premiérem Izraele poprvé v letech 1996-1999 a do funkce se vrátil znovu po deseti letech. Mezitím působil také jako ministr zahraničí či financí v kabinetech Ariela Šarona a lídr opozice v době, kdy byla u moci levice vedená Ehudem Olmertem.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články