Zpět na články

Nové úniky přes WikiLeaks znepokojily Ministerstvo zahraničí USA

Zveřejnění dalších více než 125. tisíc důvěrných diplomatických depeší minulý týden prostřednictvím kontroverzního portálu WikiLeaks vzbudilo podle agentury AP nové obavy o bezpečnost zdrojů amerického ministerstva zahraničí. Podle zdrojů citovaných AP tím mohou vzniknout další diplomatické neúspěchy a jsou všeobecně zdrojem rozpaků pro vládu prezidenta Baracka Obamy.

Placeholder Placeholder, zdroj: Archiv

"Spojené státy ostře odsuzují nelegální zveřejnění tajných informací. Kromě toho, že se tím poškozuje naše diplomatické úsilí, vystavují se tím jednotlivci bezpečnostnímu ohrožení, ohrožena je národní bezpečnost a podlamuje se tím úsilí o spolupráci se zeměmi, s nimiž (USA) řeší společné problémy," prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner.

Obnažuje se stále existující rána

Podle bývalého mluvčího ministerstva Philipa Crowleyho se tím "obnažuje stále existující rána" s tím, že se ještě může rozšířit. "Jsou tím potenciálně ještě více ohroženi jednotlivci, kteří mluvili s americkými diplomaty," podotkl. I podle něho tím může být podkopána práce diplomatů a ohroženy kariéry.

Crowley v březnu rezignoval kvůli svým výrokům na adresu Pentagonu. Podle televize CNN řekl, že se ministerstvo obrany chová hloupě v případu vojína Bradleyho Manninga. Ten je podezřelý z předání tajných amerických vojenských a diplomatických materiálů serveru WikiLeaks, který je poté zveřejnil.

Crowley dnes dodal, že nové úniky mohou zastrašit aktivisty v autoritářských zemích. Pokud předchozí uniklé dokumenty se ještě nedostaly k příslušným tajným službám, pak nyní už žádná z nich nejspíš neponechá nic náhodě.

Spojené státy to rozlítilo

Server WikiLeaks loni zveřejnil množství tajných nebo důvěrných amerických dokumentů z válek v Iráku a v Afghánistánu a později začal zveřejňovat i americké diplomatické depeše stejného rázu. Spojené státy to rozlítilo, protože je to místy přivedlo do choulostivé situace.

Zatímco ale v minulosti světové sdělovací prostředky lačnily po takovémto druhu dokumentů, v posledních měsících se podle AP vztahy mezi WikiLeaks a vybranými partnerskými médii, například s americkými The New York Times a britským Guardianem údajně zhoršily, přičemž její novináři organizaci už nemohou přijít na jméno.

Tagy: wikileaks úniky

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články