Zpět na články

Novičok v Británii: Stav otráveného muže se zlepšil, policie tápe

Britští vyšetřovatelé zatím neidentifikovali osoby, které jsou zodpovědné za případy otravy novičokem v jihozápadní Anglii, a nemohou zaručit, že se na území Anglie nenacházejí další stopy této nervově paralytické látky. Podle agentury Reuters to ve středu prohlásil šéf britské protiteroristické jednotky Neil Basu.

Vyšetřování otrav se neposunulo Vyšetřování otrav se neposunulo, zdroj: Profimedia.cz

V březnu byl novičok použit ve městě Salisbury k útoku na bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. Oba skončili v kritickém stavu v nemocnici, nakonec se ale zotavili.

Před necelými dvěma týdny se novičokem ve městě Amesbury nedaleko Salisbury otrávil 45letý Brit Charlie Rowley a jeho o rok mladší partnerka Dawn Sturgessová. Podle policie přišli do styku s nerovovou látkou zřejmě nešťastnou náhodou. Testy potvrdily, že se s ní dostali do kontaktu rukama. Britská média uvedla, že jde o uživatele drog. Sturgessová na následky otravy zemřela, Rowley v úterý nabyl vědomí a podle dnešního prohlášení nemocnice, která o něj pečuje, již není v kritickém stavu.

"Charlie Rowley učinil přes noc další pokrok. Již není v kritickém stavu," uvedla Lorna Wilkinsonová z nemocnice v Salisbury. "Jeho stav je sice vážný, ale stabilní," dodala s tím, že ho stále k zotavení čeká dlouhá cesta.

Vyšetřovatelé mezitím pokračují v objasňování případu, pokrok ale nehlásí. "Moc rád bych před vás předstoupil a prohlásil, že jsme identifikovali a dopadli osoby, které jsou (za případy otravy) zodpovědné, a že jsme si naprosto jistí, že v zemi nezůstaly již žádné stopy po nervové látce. Krutou realitou ale je, že v tuto chvíli nemůžeme žádná taková ujištění a záruky poskytnout," prohlásil šéf britské protiteroristické jednotky Basu.

Podle Basua je možné, že se nikdy nepodaří s určitostí prokázat spojitost mezi smrtí Sturgessové a otravou Skripalových.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články