Zpět na články

´Novodobé otrokáře´ z Plzně soud kvůli potyčce do vazby neposlal

Soud v Plzni v pondělí propustil z policejní cely všechny čtyři osoby obviněné za páteční potyčku s rumunskými dělníky. Řekli to soudci, kteří o obviněných rozhodovali.

zdroj: Archiv

Státní zástupce chtěl čtveřici na podnět policie poslat do vazby. 

O třech lidech rozhodoval soudce Miroslav Mlčák. Ten řekl, že obviněné propustil, soud má ale jejich písemný slib a nad dvěma z nich byl ustanoven dohled probačního úředníka. Také nad čtvrtým obviněným bude dohlížet probační úředník, řekl soudce Boris Valový, jenž o něm rozhodoval. I tento obviněný dal soudu svůj písemný slib, kde se mimo jiné zavazuje, že bude soudu či vyšetřovatelům k dispozici. 

Rumunští dělníci se vzbouřili. Už odjeli domů

Policie tři cizince a jednoho Čecha obvinila v sobotu z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu ublížení na zdraví v souvislosti s páteční potyčkou a šikanou Rumunů v jedné z plzeňských firem.

Podle dostupných informací se tam vzbouřila velká skupina rumunských dělníků proti špatným podmínkám v práci i v ubytovně. Při následné potyčce s další skupinkou lidí, zřejmě jakousi ochrankou, utrpěl jeden z dělníků zranění. "Kolem 14:00 cizinci telefonovali na tísňovou linku 112 s tím, že dochází k fyzickým atakům a dva z nich byli druhou skupinou odvezeni neznámo kam," popsala v sobotu incident policie. 

Na policii následně přišlo na 200 Rumunů a domáhali se odjezdu domů do Rumunska. Po spolupráci policie, magistrátu a humanitárních organizací odjeli autobusy v noci na neděli. V neděli v 15:00 dojeli do rumunského města Arad, kde si je převzaly místní úřady. 

Autobusy zaplatil magistrát, bude je vymáhat pod ministerstva

Autobusy objednal magistrát a náklady zhruba 400000 korun bude chtít po ministerstvu vnitra. To je sice zaplatí, bude je ale vymáhat od osob odpovědných za vzniklou situaci. 

Obvinění čtveřice lidí souvisí výhradně s pátečním incidentem, ne s pracovními podmínkami cizinců. Policie však prověřuje veškeré okolnosti případu. Rumuni pracovali v Plzni prý asi tři měsíce, dělali například vánoční dekorace a věnečky na hřbitov.

"Slíbili nám 750 eur (18500 korun) za měsíc, ale dostávali jsme zhruba 500 korun (20 eur) týdně," řekla v sobotu před odjezdem jedna z žen. Jakákoliv námitka proti špatným podmínkám prý přinesla vyhrožování ze strany lidí, jimž Rumuni říkali ochranka či bodyguardi. Cizinci si stěžovali také na špatné ubytování.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články