Zpět na články

Odbory hájí hlavně zájmy svých členů, myslí si většina Čechů

Naprostá většina obyvatel Česka je přesvědčena, že odbory hájí zájmy svých členů a také státních zaměstnanců. Jen o málo více než polovina dotázaných si ale myslí, že se odbory staví za zájmy všech lidí.

zdroj: Mediafax

Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM, který se konal bezprostředně před odborářskou stávkou v dopravě na počátku června. 

Hájení zájmů české ekonomiky odborům přisuzuje 48 procent lidí a 41 procent si myslí, že odbory hájí také zájmy zaměstnanců soukromých firem. Bezmála tři čtvrtiny dotázaných jsou přesvědčeny, že odbory jsou v Česku potřebné a užitečné. 

Podobný průzkum dělá agentura již více než patnáct let a názory společnosti se za tu dobu příliš nemění. Potřebnost a užitečnost odborů vyzdvihují přirozeně zejména jejich členové, ale i mezi nečleny je tento názor v převaze. Rozdíly mezi názory sympatizantů jednotlivých stran jsou poměrně značné, ale i u voličů pravice alespoň mírně převažuje mínění o potřebnosti a užitečnosti odborů. 

Dvě třetiny lidí: Odboráři hájí zájmy chudších

Zhruba dvě třetiny lidí (67 procent) se domnívají, že odboráři háji zájmy nižších společenských vrstev a 64 procent dotázaných si myslí, že tomu je tak i v případě středních vrstev. Sotva čtvrtina si pak odbory spojuje s hájením zájmů zaměstnavatelů a podnikatelů. 

Lidé zaměstnaní v soukromém sektoru se v názorech příliš neliší od těch, kteří pracují v sektoru veřejném. Výrazněji se ale rozcházejí názory podle politické orientace. Stoupenci KSČM a ČSSD přisuzují odborům častěji než sympatizanti ODS a TOP 09 hájení zájmů nižších i středních vrstev a zájmů všech pracujících. Příznivci levicových a pravicových stran se zejména neshodnou v názoru, zda odbory hájí zájmy rozvoje ekonomiky. Mezi voliči KSČM a ČSSD si to myslí většina, mezi sympatizanty ODS a TOP 09 ani ne třetina dotázaných.

Průzkum se uskutečnil od 2. do 10. června. Zúčastnilo se jej 1244 lidí starších 18 let.

Tagy: Česko odbory

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články