Zpět na články

Odebírání titulů soudcům může prý skončit znovuotevřením kauz

Západočeská univerzita a ministerstvo školství už vyhrožují odebíráním titulů absolventům plzeňských práv. Pokud by byl ale mezi postiženými soudce, může to podle serveru iDnes skončit novým otevíráním soudních procesů.

zdroj: Archiv

Univerzita může soudci, který řádně nevystudoval, odebrat například magisterský titul bez kterého nemůže dále soudit. V tu chvíli to může skončit i obnovením procesu, píše server.

"Lidé mají právo na to, aby o nich rozhodoval soudce, který splňuje všechny předpoklady pro to být soudcem," řekl iDnes známý advokát Josef Lžičař a doplnil, že by svému klientovi žádost o revizi procesu doporučil, a to i v případě, že by byl "lžimagistrem" či "lžidoktorem" jeho advokát. "Rozpoutalo by se ale něco, co nedovedu vůbec dohlédnout," dodal. Reálnost problému připouští i šéfka Nejvyššího soudu Iva Brožová.

Pokud by soud postupoval během líčení v souladu s právem, kauza by asi znovuotevřena nebyla. Kdyby ovšem například soud vyšší instance kauzu vrátil, mohl by mít odsouzený naději, že jej bude soudit někdo jiný znovu.

A kdyby justice došla k tomu, že byl odsouzen neprávem, mohl by dokonce žalovat stát a vysoudit statisíce korun, píše iDnes.

Také advokátní komora počítá s tím, že své členy, kterým bude odebrán akademický titul, vyškrtne ze seznamu. Tím pádem nebudou mít nárok provozovat svou praxi. Podobně to platí i v případě žalobců.

Bude to poprvé za dvacet let, co se v Česku budou anulovat akademické tituly, připomíná iDnes.

Problémy s uváděním titulů před jménem (bez řádného studia) ovšem měla v minulosti řada politiků. Například bývalý předseda ODA Jan Kalvoda v roce 1996 rezignoval na své funkce a přiznal, že neoprávněně používal titul JUDr., ačkoliv nesložil rigorózní zkoušky. Podobně hořký konec politické kariéry možná hrozí například chomutovské primátorce Ivaně Řápkové (ODS) či místopředsedovi pražské ODS Milanu Jančíkovi.

 

Tagy: Plzeň prava ZČU

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články