Zpět na články

Odvolaný arcibiskup Bezák zůstane na Slovensku. Bude pomocným duchovním

Odvolaný slovenský arcibiskup Róbert Bezák bude nadále působit ve vlasti, stal se pomocným duchovním v banskobystrické farnosti Radvaň. Dnes o tom informovala slovenská média. Původně se spekulovalo, že Bezák po nuceném odchodu z trnavské arcidiecéze odjede do zahraničí.

zdroj: Profimedia.cz

Bezák působil jako správce farnosti v Radvani předtím, než se v roce 2009 stal trnavským arcibiskupem. Na tomto postu skončil před měsícem, kdy byl odvolán. Rozhodnutí papeže vyvolalo v zemi největší protesty věřících za poslední roky. Na podporu oblíbeného katolického duchovního se v zemi konalo několik shromáždění a koncertů.

Pomocný duchovní asistuje kněžím při výkonu pastorační a duchovní služby ve farnostech. S působením Bezáka na středním Slovensku souhlasil nejvyšší představitel banskobystrické diecéze.

Čtěte také: Slováci se bouří. Vatikán sesadil jejich arcibiskupa Bezáka

Vatikán podle nepotvrzených informací vyčítal Bezákovi kromě jiného homosexuální kněze ve svém okolí a postoj k vatikánské hlavě církve, kterou údajně označoval jako "pan papež". Rovněž prý upozornil na to, že Bezák často nosil civilní oblečení, čímž zesměšnil církevní oděv.

Dvaapadesátiletý Bezák je označován za výjimku mezi konzervativními duchovními. V minulosti například kritizoval poměry uvnitř církve a také svého kontroverzního předchůdce v úřadu arcibiskupa Jána Sokola, jenž v minulosti čelil kritice za údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností nebo za některé finanční transakce.

Tagy: odvolání duchovní

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články