Zpět na články

Pákistán: Záplavy po monzunových deštích mají stovky obětí

Nejméně 430 mrtvých si za poslední tři dny vyžádaly záplavy způsobené monzunovými dešti v Pákistánu. Vyplývá to z nové bilance agentury AP, která vychází z informací záchranářů a vládních činitelů.

zdroj: Archiv

Podle AP počet obětí povodní, které postihly zejména severozápadní část země, s největší pravděpodobností poroste, protože řada lidí je pohřešovaných. 

Podle ministra informací Kamara Zamana Kairy severozápad Pákistánu zažívá nejhorší záplavy od roku 1929. Z provincie Chajbar Pachtunchvá (dříve Severozápadní pohraniční provincie) je již hlášeno minimálně 291 ztrát na lidských životech. Řeky, které se vylily z břehů, zde vymazaly z povrchu zemského celé vesnice s domy postavenými z hlíny. 

Desítky osob se utopily, další rozdrtily hroutící se budovy anebo je zabil elektrický proud z přetrhaných drátů. Pákistánské televizní stanice ukazují záběry automobilů, hospodářských zvířat i lidí stržených silným proudem vody. Situace se může ještě zhoršit, protože meteorologové předpovídají na téměř celém území Pákistánu silné deště ještě minimálně čtyřiadvacet hodin. 

Počet lidí postižených záplavami na severozápadě země se odhaduje na 400 tisíc. Tisíce obyvatel regionu zůstávají odříznuty od světa vzhledem k tomu, že byla zničena řada silnic a bylo přerušeno komunikační spojení. Jen v okrese Péšávar je bez střechy nad hlavou 30000 lidí. Uzavřena byla hlavní dálnice země z Péšávaru do metropole Islámábádu, protože voda zde smetla několik mostů. 

Dalších 150 tisíc Pákistánců je zasaženo v jihozápadní provincii Balúčistán a ušetřena nebyla ani provincie Paňdžáb na východě země. V pákistánské části Kašmíru na severovýchodě státu zahynulo podle místních úřadů 22 lidí. 

Na řadě míst vydaly úřady varování před záplavami, z reproduktorů minaretů se ozývají výzvy obyvatelům nízko položených oblastí, aby se přesunuli do vyšších míst. 

Armáda na postižená území vyslala vojáky, aby pomáhali při záchranných pracích. Záchranné operace ale v chudých venkovských oblastech Pákistánu komplikuje chybějící infrastruktura, jež znemožňuje špatně vybaveným záchranářům dostat se k lidem uvázlým ve vesnicích. Monzunové deště byly rovněž pravděpodobnou příčinou středečního zřícení letadla v metropoli Islámábádu. Při neštěstí zahynulo všech 152 lidí na palubě.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články