Zpět na články

Peking hrozí Praze kvůli změně smlouvy. Podle Hřiba není důvod ustupovat

Čína vyzvala pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a vedení Prahy, aby změnou sesterské smlouvy s Pekingem nenarušovali česko-čínské vztahy. Hřib vzkázal, že partnerství Prahy a Pekingu by mělo být apolitické. Současné vedení Prahy vyjádřilo podporu Tibetu a Tchaj-wanu. 

Pražský primátor Zdeněk Hřib upozornil, že kritizovaný bod nemá ve smlouvách s Pekingem například Londýn Pražský primátor Zdeněk Hřib upozornil, že kritizovaný bod nemá ve smlouvách s Pekingem například Londýn, zdroj: Profimedia.cz

Stanovisko Pekingu dle agentury Nová Čína formuloval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang. Ten uvedl, že se vedení Prahy včetně primátora zachovalo "velice špatně" v otázce čínské národní suverenity a zájmů, které se týkají i Tibetu a Tchaj-wanu. A dotkli se tím "citů čínského lidu". 

Keng Šuang reagoval záležitost změny takzvané sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo předchozí vedení Prahy. To současné z ní chce nechat odstranit bod, v němž Praha uznává jednotnou Čínou. 

"To je hlavní důvod, proč dotyčné strany a jedinci z Prahy nejsou v Číně vítáni," prohlásil mluvčí čínského ministerstva. A vyzval politiky, aby svůj postoj přehodnotili, jinak tím poškodí své vlastní zájmy. 

Bod o uznání jednotné Číny sklidil již dříve vlnu kritiku. Předchozí vedení se hájilo, že smlouvu v tomto znění podepsalo kvůli tomu, že tím Číňané podmiňovali zapůjčení pandy do pražské zoo. 

Pražský primátor vzkázal Pekingu, že partnerství měst má být apolitické. A ohledně vztahů Česka a Číny by se Čína měla soustředit na plnění investic v tuzemsku, které dříve slíbila. 

Bod o uznání jednotné Číny Hřib označil za nadbytečnou politickou deklaraci a jeho vyjmutí nevidí jako důvod k narušení vztahů. Doplnil také, že se Čína snaží věc zpolitizovat a ve smlouvách s Londýnem či Rigou tento bod také není.

Primátor také dodal, že v současnosti je vypuštění kritizovaného bodu v jednání a celá věc se snad vyřeší do podzimu. Pokud se Praha a Peking neshodnou, je ve hře i úplné zrušení smlouvy o partnerství. Hřib pak zdůraznil, že z toho jak se partnerství dosud vyvíjelo, stejně Praha užitek neměla. 

Záměr odstranit bod smlouvy ohlásilo vedení Prahy na počátku letošního roku. 

 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články