Zpět na články

Piráti jsou proti zpoplatněnému fotografování na Karlově mostě

Asi dvě desítky příznivců České pirátské strany (ČPS) se dnes odpoledne sešly se stativy a fotoaparáty na Karlově mostě na akci s názvem Den tripodů. Chtěly tak vyjádřit svůj nesouhlas se zpoplatněním komerčního fotografování na této pražské památce, které je stanoveno vyhláškou. Asi hodinový happening proběhl v pokojném duchu, přihlíželi mu i příslušníci městské policie, kteří ale nemuseli zasahovat.

zdroj: Mediafax

"Sešli jsme se zde proto, že situace je poněkud nepřehledná. Nemůžu souhlasit s definicí komerčnosti, když by to mělo fungovat tak, že například zde budu fotit a pak prodám své snímky a měl bych za ně zaplatit," řekl Ondřej Profant z pirátské strany. Podle něj si na veřejném prostranství může každý fotit pro jaké účely chce.

"Fotografovat na Karlově mostě se může pro vlastní potřebu, pokud se jedná o komerční záležitost je pro filmaře poplatek 250.000 korun. Za deset let co vyhláška platí jsme nezaznamenali žádnou pokutu, pouze jedno napomenutí," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. "Pokud si pořídíte fotografie přátel na Karlově mostě, můžete je dát klidně i na Facebook a nikdo to kontrolovat nebude," dodala.

Nemohou si činit nárok

Podle "Pirátů" je zcela nepodstatné, zda-li je fotograf profesionál nebo amatér a zda-li výsledný snímek smaže, zveřejní na Facebooku, či v prestižním kalendáři za vysoký honorář. Žádná zájmová skupina si podle nich nemůže dělat nároky na podíl ze zisku z takovýchto snímků, ani na jejich stažení z internetových fotogalerií.

"Vyzvali jsme účastníky dnešního happeningu, aby přinesli ty nejlepší fotoaparáty a snažili se o ty nejlepší snímky, které se pak pokusí prodat. Chceme ukázat, že na tom není nic špatného a vyhlášky je zcela zbytečná," řekl Profant.

Za historickou památku odpovídá Sdružení výtvarníků Karlova mostu a jeho pořadatelská služba. "Starají se o pořádek a o to, aby nikdo nebránil průchodnosti Karlova mostu. Když si soukromá osoba vezme stativ a na krátkou dobu něco vyfotí, tak to nevadí. Pokud je to na delší dobu, je potřeba si zažádat o povolení pro zábor," uvedla Blažková. Podle ní jde hlavně o omezení prostoru na mostě a ne o to, že se památka vyfotí a její fotky se pak dále šíří.

Tagy: piráti

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články