Zpět na články

Podivná rekonstrukce v Liberci: Je o 3 miliony dražší než nabídl vítěz

Za rekonstrukci Nerudova náměstí zaplatí Liberec 8,7 milionu korun. Vítěz výběrového řízení sice nabídl částku o 3,2 milionu korun nižší, jenže poté ze soutěže odstoupil. Stejně se zachoval i druhý v pořadí. Dnes to řekla mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

zdroj: Profimedia.cz

"Stavbu tak provádí třetí firma v pořadí - Vodohospodářské stavby Teplice," uvedla Minstrová. I přes zvýšení ceny je pro město stavba stále levnější, než očekávalo. Připraveno bylo deset milionů.

Rekonstrukce náměstí začala před několika dny, dělníci tu budou pracovat do konce listopadu. Do té doby bude náměstí motoristům uzavřené.

Po dokončení opravy přestane být náměstí jen šedou plochou pro parkování. Budou tam lavičky, zeleň a dělníci opraví i veřejné osvětlení. Uprostřed nově vydlážděné plochy vznikne pěší zóna. Auta se v omezené míře dostanou jen na obvodovou komunikaci náměstí, kde bude k dispozici několik parkovacích míst.

"Průjezdné zůstanou uličky, které s Nerudovým náměstím sousedí. Ovšem bude tu povolena nejvyšší rychlost 30 kilometrů v hodině a budou zde postaveny zpomalovací prvky. Měl by tu vládnout režim, který bude v nejvyšší možné míře respektovat chodce," uvedl náměstek liberecké primátorky Lukáš Martin.

Rekonstrukce se chystala mnoho let

Rekonstrukci Nerudova náměstí v takzvaném horním centru města a přilehlých ulic připravovala radnice několik let. Akci ale po volbách na podzim 2010 nově zvolené vedení radnice v čele se Změnou pro Liberec zastavilo a rozhodlo se nejprve opravit okolní ulice. Radnici loni opravy přišly na 14,5 milionu korun. Náměstí muselo počkat do letošního roku.

Důvodem odkladu byl nedostatek peněz, ale i diskuse o podobě náměstí. Archeologický průzkum ukázal, že pod jeho dlažbou jsou pochovány stovky rakouských vojáků, kteří v Liberci padli v bitvě sedmileté války v roce 1757. Archeologům se nelíbily plány vysadit tam stromy, jejichž kořeny by mohly hroby narušit. "Zastupitelé schválili přepracovanou studii náměstí, která počítá s menší zelení a památníkem, který oběti bitvy připomene," připomněl Martin. Památník ozdobí náměstí zřejmě v příštím roce.

Město nyní také nuceně opravuje Soukenné náměstí v dolním centru. Radnice předloni zakázku zrušila kvůli nedostatku financí, podle rozhodnutí antimonopolního úřadu ale neoprávněně. Město tak muselo zaplatit pokutu a náklady řízení 130.000 korun a zakázku za 17 milionů korun, kterou vyhrála stavební společnost Syner, letos uskutečnit.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články