Zpět na články

Pokud Mynář opakovaně neuspěje v získání prověrky, Zeman ho odvolá

Pokud Vratislav Mynář nezískal bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu, měl by se odvolat a pokud toto odvolání nedopadne dobře, musí ve své funkci skončit. Ve čtvrtek to uvedl prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci po své návštěvě Moravskoslezského kraje. Mynář tvrdí, že obálku s rozhodnutím NBÚ má na stole a doposud jí neotevřel. 

Zeman Mynáře odvolá, jestliže neuspěje odvoláním proti neudělení prověrky Zeman Mynáře odvolá, jestliže neuspěje odvoláním proti neudělení prověrky, zdroj: Dalibor Glück / MAFRA / Profimedia

"Samozřejmě nevíme, co v té obálce je, třeba je to blahopřání ředitele NBÚ k Vánocům, které je poněkud předčasné," pokusil se dnes Zeman v žertu odpovědět novinářům na dotaz týkající se kancléřovy prověrky.

Mynář by se měl nejdříve odvolat, tvrdí Zeman

"Pokud v té obálce bude rozhodnutí o neudělení prověrky na stupeň přísně tajné, předpokládám, ale nechci mluvit za pana kancléře, že tak jako jakýkoliv jiný občan České republiky využije možností, které mu dává proces odvolání," uvedl také.

"A pokud ani tyto možnosti nedopadnou dobře, pak samozřejmě dodržím slovo, které jsem dal," nechal se slyšet. Zeman v minulosti řekl, že by v takovém případě musel Mynář ve funkci skončit.

Mynář tvrdí, že až ve čtvrtek zjistí, jestli prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné dostal. "Díky vaší hysterii a hysterii, která se kolem toho rozpoutala, jsem si ověřil a mohu potvrdit, že u mě na sekretariátu leží obálka z Národního bezpečnostního úřadu, s jejímž obsahem se pravděpodobně dneska velmi podrobně seznámím a následně se rozhodnu, jak postupovat dál," řekl Mynář novinářům.

Nevyjádřil se tak, zda v případě pro něj špatného výsledku odstoupí. Záležet prý bude na prezidentovi.

V obálce je prý záporné rozhodnutí, napsalo Právo

O záporném rozhodnutí NBÚ informoval v úterý deník Právo. Podle dalších médií prezident o výsledku ví již týden. Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné.

Mynář by v případě nesouhlasu proti němu mohl podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Dušan Navrátil. Pokud by ho zamítl, měl by Mynář možnost podat žalobu k pražskému městskému správnímu soudu.

Jako poslední možnost pak zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později, uvedla dříve Mladá fronta Dnes.

Důvody údajného rozhodnutí NBÚ nejsou známy, spekuluje se ale o tom, že by úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty.

Mynář to v minulosti opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily v pražských Strašnicích za cenu výrazně nižší, než je u podobné nemovitosti obvyklé.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články