Zpět na články

Poláci neumějí sčítat hlasy. Volby skončily skandálem

Polská celostátní volební komise dodnes nedokázala zveřejnit úplné výsledky komunálních voleb z uplynulého víkendu. Komise to zdůvodňuje útokem hackerů na její internetovou stránku, zatímco média píší o skandálu způsobeném sérií bezprecedentních selhání počítačového systému sčítání hlasů.

Tady ještě mohla polská premiérka Ewa Kopaczová (uprostřed) slavit Tady ještě mohla polská premiérka Ewa Kopaczová (uprostřed) slavit, zdroj: Profimedia.cz

"První poruchy se objevily s příchodem výsledků z místních volebních komisí na hlavní servery o nedělní noci a pokračovaly na různých úrovních dodnes. Systém se nakonec úplně zastavil, čímž vyvolal opravdový chaos," napsala agentura AFP.

"Sčítání hlasů pokračuje a zveřejnění konečných výsledků se opožďuje. Jsou důvody ke znepokojení," připustil ministr spravedlnosti Cezary Grabarczyk v televizi TVN 24. Ministr nevyloučil, že po zveřejnění výsledků zaznějí žádosti o nové volby.

Polská média, opoziční i vládní politici poukazují na mnoho chyb už během přípravy voleb. Počítačový systém dodala soukromá firma vybraná sotva tři měsíce před volbami ve výběrovém řízení, ve kterém byla jediným uchazečem.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články