Zpět na články

Poláci si v Británii přijdou skoro na 40 tisíc korun měsíčně

Poláci, kteří v Británii pracují méně než rok, si v průměru vydělají měsíčně tisíc liber čistého (zhruba 38 500 korun). Průměrná čistá mzda Poláků, kteří na ostrovech žijí natrvalo, se pohybuje kolem 1400 liber (asi 54 tisíc korun). Výše výdělků je ale v různých oborech rozdílná, např. zdravotní sestry si za den mohou vydělat až 153 liber. 

Polské zdravotnice si v Británii mohou přijít až na 153 liber za den. Ilustrační foto Polské zdravotnice si v Británii mohou přijít až na 153 liber za den. Ilustrační foto, zdroj: Profimedia.cz

Průměrná polská mzda se pohybuje okolo 4200 zlotých měsíčně (asi 27 400 Kč), což znamená, že na ruku zaměstnanec dostane zhruba 3000 zlotých (asi 19 500 Kč), čili polovičku oproti Británii.

Poláci jsou nejpočetnějším národem z ostatních zemí EU v Británii

V polské realitě se i průměrné mzdy v jednotlivých regionech liší i o 50 procent. Například v Mazowieckém vojvodství, zahrnujícím Varšavu a okolí, průměrný výdělek letos v únoru dosahoval 4900 zlotých, zatímco v sousedních regionech to bylo jen 3300 zlotých. V obou případech brutto.

Poláci jsou podle britských statistik v Británii nejpočetnějším cizím národem z EU, v šedesátimilionové zemi jich žije přibližně tři čtvrtě milionu. Čechů tu je podle odhadů asi 40 tisíc.

Podle specializovaného portálu Wynagrodzenia.pl se průměrný polský výdělek v Británii pohybuje okolo 1300 liber měsíčně (asi 50 tisíc korun).

Ve který oblastech Poláci pracují nejčastěji

Poláci nejčastěji pracují v průmyslu (25 procent), hotelích a restauracích (20 procent), stavebnictví (osm procent), zdravotnictví a sociální péči (sedm procent) a ve školství a správě (pět procent).

Zatímco si ve stavebnictví lze podle portálu vydělat za den 80 až 110 liber, u výrobních pásů lze počítat s 52 až 80 librami.Podobně jsou na tom i lidé pečující o seniory, zatímco denní mzda zdravotních sester sahá od 96 do 153 liber.

Vystoupení Británie z EU může všechno změnit

A to se prý v britském zdravotnictví v důsledku nových imigračních předpisů v příštích letech objeví tisíce volných míst.

"Je to dobrá zpráva pro všechny polské zdravotnice, kteří touží po kariéře v britském zdravotnictví," napsal list polské komunity v Británii Polskie echo o záměru propustit všechny zahraniční zdravotnice, které ani po šesti letech práce nevydělají 35 tisíc liber ročně (asi 1,345 milionu Kč).

"Ale pozor: jestli Británie vystoupí z Evropské unie, tak i polské sestřičky na tom budou stejně a budou muset vydělávat 35 tisíc liber ročně," dodal.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články