Zpět na články

Policie evakuovala stadion v Hannoveru. Šlo o planý poplach

Německé policie z bezpečnostních důvodů evakuovala stadion v severoněmeckém Hannoveru. Měla informace o tom, že během přátelského zápasu Německa s Nizozemskem chce odpálit bombu. Podle místních médií nalezla opuštěný kufr, objevily se i informace o dodávce plné výbušnin maskované jako sanitka. Nebezpečí se nakonec nepotvrdilo. Z preventivních důvodů byl už ráno zrušen i zápas Belgie - Španělsko.Přátelský zápas Německa s Nizozemskem, na který měla přijít i německá kancléřka Angela Merkelová, byl zrušen ještě před začátkem. Podezřelý předmět našla policie také na nádraží.

Na stadionu v Hannoveru chtěl někdo odpálit bombu Na stadionu v Hannoveru chtěl někdo odpálit bombu, zdroj: Profimedia.cz

Zápasy byly zrušeny čtyři dny po teroristických útocích v Paříži, jež si vyžádaly 129 lidských životů. Důsledky atentátů pocítil i německý tým, jenž hrál v pátek přípravný duel na Stade de France a musel z bezpečnostních důvodů zůstat celou noc v šatně.

I proto se původně uvažovalo, že se zápas v Hannoveru neuskuteční, v neděli však německý svaz potvrdil, že se hrát bude.

Prezident policie v Hannoveru Volker Kluwe agentuře DPA řekl, že pokyn ke zrušení byl vydán kvůli hrozbě výbuchu. "Měli jsme konkrétní informace, že někdo chce na stadionu odpálit trhavinu."

Zápas měli přímo na tribuně sledovat kancléřka Angela Merkelová a další členové německé a také nizozemské vlády.

Podle televize n-tv objevila policie jednu výbušninu, jež měla explodovat na stadionu, a další podezřelé zařízení na vlakovém nádraží. To bylo evakuováno.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière na tiskové konferenci konkrétní důvody odřeknutí zápasu neoznámil. "Důvodem bylo ochrana obyvatelstva," řekl.

Policie hodinu a půl před výkopem vyzvala diváky, aby urychleně, ale bez paniky opustili stadion. V té době však na stadionu ještě mnoho fanoušků nebylo a nebyli tam ani fotbalisté.

"Cestou na stadion jsme změnili trasu a nyní jsme v bezpečí. Víc říct nemůžu," napsal na twitteru mluvčí reprezentace Jens Grittner.

Zhruba hodinu před zrušením zápasu se o planý poplach postaralo nalezení podezřelého předmětu před stadionem, podle médií se jednalo o kufr bez majitele. Oblast kolem stadionu byla krátkodobě uzavřena.

"Bezpečnost má vždy přednost. Jsou tu jisté obavy, které existují vždycky. Věřím policii, že rozhodla správně. Když nastanou důvody k obavám, pak musejí následovat takové kroky," řekl starosta Hannoveru Stefan Schostok.

Podle dočasného prezidenta německého svazu Reinharda Rauballa představuje zrušení zápasu smutný den pro zemi a německý fotbal. "To, že naše mužstvo prožije dvakrát během čtyř dnů takový tragický zážitek, bylo něco nepředstavitelného," uvedl.

Belgie zrušila zápas raději už ráno

Už ráno zrušil Belgický fotbalový svaz zápas domácího vedoucího týmu žebříčku FIFA s mistry Evropy Španěly. Pořadatelé očekávali návštěvu 50 tisíc diváků.

Belgie po pátečních teroristických útocích v Paříži zpřísnila bezpečnostní opatření. Za útoky v Paříži údajně stojí Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, který je nyní na útěku, zřejmě v Sýrii. Belgická policie v pondělí zasahovala v bruselské čtvrti Molenbeek.

"Vláda nás (v pondělí) večer oslovila s doporučením, aby se zápas se Španělskem v kontextu zvýšené hrozby teroristického útoku nehrál. Po konzultacích s dalšími organizacemi a se španělským týmem se federace rozhodla utkání zrušit," uvedl v prohlášení fotbalový svaz.

"Chápeme zklamání fanoušků, ale za těchto okolností si nemůžeme dovolit žádné riziko," dodali belgičtí funkcionáři.

Podle trenéra španělské reprezentace Vicenteho del Bosqueho hosté v Belgii strach necítili. "Trénovali jsme (v Bruselu) stejně jako před jakýmkoli jiným zápasem. Chtěli bychom hrát, hráči jsou zklamaní, ale chápu, že pokud panují obavy a nelze zaručit bezpečnost, musíte utkání zrušit," řekl Del Bosque před návratem do Madridu.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články