Zpět na články

Policie vyloučila úmyslné usmrcení palestinského velvyslance

Policie vyloučila, že by středeční smrt palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála v Praze byla důsledkem úmyslného trestného činu. 

Dům palestinského velvyslance Dům palestinského velvyslance, zdroj: Parlamentnilisty.cz

Výbuch na ambasádě prověřuje jako usmrcení z nedbalosti a také nedovolené ozbrojování. V objektu totiž nalezla nelegálně držené zbraně, česká diplomacie kvůli tomu bude chtít po palestinské straně vysvětlení. Mluvčí velvyslanectví dnes popřel původní informace Palestinců, podle nichž byla výbušnina součástí zabezpečovacího systému trezoru.

Džamála smrtelně zranila exploze, která nastala po otevření sejfu v novém sídle palestinské ambasády v pražském Suchdole. Podle mluvčího ambasády velvyslanec do vybuchlého trezoru v minulosti běžně ukládal dokumenty či peníze na výplaty. Tato informace vyvrátila dřívější tvrzení palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího o tom, že trezor nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Mluvčí vysvětlil, že velvyslanectví mělo trezory dva: ten, který explodoval, a druhý, který byl léta uzavřen. Policie tento nepoužívaný trezor údajně otevřela a nic v něm nenašla.

Vyšetřování incidentu vedou pražští policisté. Ti dnes na ambasádě objevili několik zbraní, které neprošly českou evidencí. Jejich počet ani druh zatím neupřesnili. Server týdeníku Respekt uvedl, že policisté našli v budově například samopaly. Celkem by prý vyzbrojily alespoň "desetičlennou bojovou jednotku".

Policie nyní bude zjišťovat, jak se zbraně na ambasádu dostaly. Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová upozornila, že zákonné podmínky pro vlastnictví zbraní nebo střeliva se vztahují i na diplomaty. Ministerstvo je proto nálezem znepokojeno. "Mohlo by jít o porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích," dodala mluvčí.

Trezor a látku, která v něm vybuchla, zkoumá kriminalistický ústav. Výsledky expertiz by mohly být známy v řádu dnů. Dnes se také uskutečnila pitva Džamálova těla, podle jejíchž závěrů byl příčinou velvyslancovy smrti úrazový krvácivý šok.

Premiér v demisi Jiří Rusnok i palestinský ministr zahraničí Málikí shodně uvedli, že incident nemá spojitost s teroristickým činem. Rusnok úmrtí označil za nešťastnou událost a vyjádřil soustrast rodině velvyslance i palestinské samosprávě. Málikí se domnívá, že smrt ambasadora byla výsledkem pracovního úrazu. Doplnil, že výbuch nastal až poté, co velvyslanec strčil ruku do trezoru, aby z něj vyjmul dokumenty. Nejmenovaný palestinský představitel, kterého citovala agentura Nová Čína, nevyloučil úmyslný výbuch, který měl diplomata zabít. Ani Bezpečnostní informační služba však zatím nemá poznatky o tom, že by středeční výbuch byl dílem teroristů.

Převoz ostatků palestinského velvyslance se uskuteční zřejmě příští týden. Na českém ministerstvu zahraničí dnes o repatriaci jednal chargé d'affaires Džadalláh Sabatín, který byl pověřen vedením palestinské diplomatické mise v ČR. Do Prahy kvůli neštěstí přijel zástupce palestinského ministerstva zahraničí, další představitelé Palestiny se do České republiky chystají. Dorazit má i palestinský vyšetřovací tým.

Za usmrcení z nedbalosti ukládá trestní zákoník v základní sazbě až tři roky vězení. Sazba se zvyšuje až na šest let, pokud pachatel porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání či funkce. Až osmi lety pak může být pachatel potrestán, jestliže při činu hrubě porušil zákony o bezpečnosti práce.

Teorii o tom, že výbušnina byla součástí zabezpečovacího systému sejfu, dnes zpochybnili i oslovení odborníci. Podle nich se zabezpečení trezorů výbušninou používalo naposledy po druhé světové válce.

Palestinci mají zastoupení v Praze již téměř 33 let. Československo začalo styky s Palestinci rozvíjet po šestidenní válce v červnu 1967, kdy byly na popud Prahy přerušeny diplomatické vztahy s Izraelem. Palestinskému hnutí odporu, které zahájilo ozbrojený boj proti Izraeli v lednu 1965, poskytovalo Československo v 70. a 80. letech politickou i finanční podporu, zbraně i výcvik na svém území.

Velvyslanectví palestinského státu bylo v Praze zřízeno v prosinci 1988. Dosud zde působili jen tři velvyslanci, Džamál byl na tento post jmenován loni v říjnu. Podle palestinských internetových zdrojů se Džamál narodil v roce 1957 v rodině, která po vzniku Izraele uprchla z izraelské Jaffy. V roce 1975 vstoupil do palestinské strany Fatah. Jako zástupce velvyslance působil v Bulharsku, od roku 1984 byl diplomatem v Praze. Před jmenováním velvyslancem v Praze byl v letech 2005 až 2013 konzulem v egyptské Alexandrii.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články