Zpět na články

Polsko a Ukrajina se domluvily proti Rusku. Vyhlásily 'válku' Nord Streamu a OPALu

Varšava a Kyjev chtějí společně zabránit Rusku, aby obešlo Ukrajinu a svůj plyn dopravovalo do Evropy jinak než přes ukrajinské území. V polské metropoli se na tom v pátek domluvili prezident Andrzej Duda se svým ukrajinským kolegou Petrem Porošenkem. 

Porošenko s Dudou ve Varšavě Porošenko s Dudou ve Varšavě, zdroj: Profimedia.cz

Evropská komise (EK) na konci října zrušila limit, který Gazpromu z antimonopolních důvodů povoloval využívat jen polovinu kapacity plynovodu OPAL. OPAL je napájen z plynovodu Nord Stream, který vede plyn Baltským mořem ke koncovým zákazníkům do Německa a České republiky. Toto rozhodnutí EK umožní Gazpromu rozšířit kapacitu Nord Streamu prostřednictvím projektu Nord Stream 2, a vyhnout se tak tranzitu přes Ukrajinu.

"Rozhodnutí Evropské komise ohledně plynovodu OPAL a výstavby Nord Streamu 2 nepodporujeme," řekl Porošenko na tiskové konferenci ve Varšavě. "Rozhodli jsme se koordinovat naše akce, abychom těmto plánům zabránili,"dodal.

Česká republika uvedený projekt spolu s dalšími východoevropskými zeměmi rovněž kritizuje.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články