Zpět na články

"Poražený" kandidát na mexického prezidenta odmítá přijmout výsledky

Levicový kandidát na mexického prezidenta Andrés Manuel López Obrador dnes prohlásil, že nepřijímá výsledky prezidentských voleb z 1. července. V nich skončil na druhém místě, o necelých sedm procent zvítězil Enrique Peňa Nieto, kandidát centristické Institucionální revoluční strany (PRI), která se tak vrací po dvanáctileté přestávce k moci.

zdroj: Profimedia.cz

PSALI JSME: Zfalšované výsledky voleb v Mexiku vyvolávají demonstrace

Podle oficiálních výsledků zveřejněných v neděli získal López Obrador 31,59 procenta hlasů, zatímco Nieto 38,21 procent. V absolutních číslech byl rozdíl ve volbách, které se podle mezinárodních pozorovatelů uskutečnily v pořádku, mezi oběma kandidáty 3,3 milionu hlasů.

"Nemůžeme přijmout tyto výsledky...," nechal se dnes slyšet neúspěšný kandidát, na jehož podporu v mexické metropoli v sobotu demonstrovaly desítky tisíc lidí. "Máme důkazy, které nás podporují, a až bude ten pravý čas, prokážeme, že asi pět milionů hlasů bylo koupeno."

O svém dalším postupu chce López Obrador rozhodnout ve čtvrtek. Zvažuje prý i podání žádosti na anulování výsledků voleb.

López Obrador tvrdil, že je obětí hlasovacího podvodu již v roce 2006, kdy také prohrál v prezidentských volbách. Následovaly týdny protestů, které zablokovaly části mexické metropole.

Tentokrát neúspěšného kandidáta částečně podpořil i odcházející prezident Felipe Calderón, když řekl, že obvinění z kupování hlasů je nutné prověřit. Kupčení s hlasy je podle něj "hříchem" mexické demokracie, který se musí ihned odstranit.

Jednou z hlavních stížností neúspěšného kandidáta bylo to, že si PRI za pomoci dárkových poukazů do obchodů kupovala přízeň voličů. Peňa Nieto provinění odmítá a jeho strana již pohrozila, že Lópeze Obradora kvůli jeho obvinění zažaluje.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články