Zpět na články

Poslance ČSSD povede opět Jeroným Tejc, porazil Hamáčka

Poslanci ČSSD zvolili šéfem klubu opět Jeronýma Tejce, který patří ke křídlu rivala stranického předsedy Bohuslava Sobotky, jeho prvního zástupce Michala Haška. Tejc zvítězil ve druhém kole tajné volby. Dostal 30 hlasů, pro Hamáčka hlasovalo 16 sociálních demokratů.

Jeroným Tejc Jeroným Tejc, zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Volba se konala v atmosféře, kdy předsednictvo ČSSD vyzvalo v neděli šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku k rezignaci kvůli slabému volebnímu výsledku a vyřadilo ho z vyjednávacího týmu o nové vládě. Tým, jenž byl pod Haškovým vedením, se ale dnes rozpadl. Rezignovali postupně všichni jeho členové.

"Nepochybně je potřeba zklidnit vášně. A my jsme se dnes všichni snažili o to, aby to, co se dělo v minulých hodinách, neprovázelo sociální demokracii v příštích dnech a týdnech," řekl Tejc. Celý klub podle něho podporuje, aby se ČSSD ucházela o sestavení nové vlády a byla její vůdčí silou.

Nový vyjednávací tým by měl být ustanoven ve čtvrtek. Tejc by pokládal za logické, kdyby byl součástí vyjednávání o vládě.

Mezi sociálními demokraty se původně hovořilo o tom, že by se proti Tejcovi měl ve volbě šéfa klubu postavit místopředseda a Sobotkův přívrženec Lubomír Zaorálek. Nakonec ale kandidoval Jan Hamáček, měl být kompromisním nominantem. Hamáček Tejcovi blahopřál.

"Jsem přesvědčený, že dnešní den přispěl k tomu, aby sociální demokracie jednotně začala vyjednávat o ustanovení nové vlády, což je to, co se od nás jako vítěze voleb očekává," řekl novinářům Hamáček.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články