Dnes je pátek 29. března 2024., Svátek má Taťána
Počasí dnes 15°C Polojasno

Poslanci válčí s Nejvyšším kontrolním úřadem. Politiky do vedení NKÚ schvalují, experty odmítají

Poslanci válčí s Nejvyšším kontrolním úřadem. Politiky do vedení NKÚ schvalují, experty odmítají
Ředitel NKÚ Miloslav Kala | zdroj: Profimedia

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala neměl ve středu odpoledne vůbec dobrou náladu. Poslanci odmítli dvě ze tří jeho nominací na doplnění členů kolegia NKÚ. Politická nominace sice na druhý pokud prošla, dva experty ale poslanci – i napodruhé – v tajné volbě odmítli, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes

Novým členem kolegia, tedy širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, byl zvolen jen poslanec ODS Adolf Beznoska. Svého kolegu, toho času člena rozpočtového výboru a předsedu stálé komise pro kontrolu činnosti Finančního analytického útvaru, poslali poslanci do NKÚ silou 137 hlasů.

Zbylí dva kandidáti, Jan Kinšt a Stanislav Koucký, ale znovu jednoznačně neuspěli. Sněmovna je v tajné volbě nezvolila ani vloni v říjnu, ani nyní

Bezvadné životopisy nestačí

Kontrolní výbor sněmovny přitom proti nim při veřejném jednání 15. prosince neměl ani v jednom případě žádné námitky (respektive vzal nominace na vědomí).

"Kandidáty kontrolní výbor projednal a vzal kandidáty na vědomí," zopakoval předstředečním hlasováním sněmovny předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Což byla také jediná věta celé rozpravy o navržených kandidátech.

"Zdá se, že poslanci se řídili jedinou motivací – jak dostat své vlastní zástupce do Kolegia NKÚ. Jinak si fakt, že neprošli zbylí dva kandidáti, vysvětlit neumím. Kinšt i Koucký mají bezvadné profesní životopisy a lepší odborníky bych na českém pracovním trhu hledal jen stěží," říká zjevně rozladěný prezident NKÚ Miloslav Kala.

Kalovu kritiku však oslabuje fakt, že on sám je původně poslanec ČSSD a i on byl tedy politickým nominantem. 

"Kalu sice do NKÚ dosadila ČSSD, ale když se podíváte na jeho činnost a výsledky NKÚ a kontrolní závěry, tak jeho úřad jako instituce funguje dobře," hájí jej poslanec KDU-ČSL a člen kontrolního výboru Ludvík Hovorka.

Sám Kala vysvětluje, že proti smysluplné nominaci bývalých politiků nic nemá, pokud však není zcela na úkor příchodu expertů. Proto prý také v obou posledních hlasováních zvolil poměr jeden politik – dva odborníci.

Za ty jednoznačně považuje právě Kinšta a Kouckého. "Poslanci, potažmo politické strany, opovrhují odborníky evropského formátu, kteří jsou ochotni pracovat ve službách státu, přestože soukromá sféra po nich sáhne bez jakéhokoli zaváhání. To si prostě nemůžeme dovolit," komentoval rozhodnutí sněmovny Kala.

Jednání sněmovny mne šokovalo

Jan Kinšt vystudoval VŠE, působil na ministerstvu financí, byl i expertem Mezinárodního měnového fondu, působil i v OECD či v Evropském účetním dvoře.

Stanislav Koucký působil v minulosti ve finanční správě a jako kontrolor NKÚ, od roku 2010 je vrchním ředitelem kontrolní sekce NKÚ.

"Jako válku mezi sněmovnou a NKÚ to rozhodně nevnímám. Na druhé straně si sám moc neumím vysvětlit, proč na kontrolním výboru kandidáti projdou bez problémů, ale v plénu 200 poslanců se nadpoloviční většina nenajde," říká poslanec Koníček. Sám prý pro Kinšta a Kouckého v tajné volbě hlasoval. "Co se týče odbornosti, moc takových není," dodává Koníček.

Už po odmítnutí svých kandidátů vloni v říjnu napsal Miloslav Kala pro HlídacíPes.org komentář, v němž konstatuje, že jej jednání sněmovny šokovalo.

"Z počtů odevzdaných hlasů je jasné, že dokonce ani pro poslanecký klub ANO, jehož šéf se holedbá tím, že chce stát řídit jako firmu, nebyly profesní a osobní kvality obou nominantů dostatečnou motivací pro to, aby pro ně jeho poslanci hlasovali," napsal Kala. Stejný závěr mohl odvodit i z lednového hlasování.

"Co poslancům na kandidátech vadilo? Jejich nezávislost, kterou by bezpochyby uplatňovali i v rámci vedení kontrol na NKÚ? Fakt, že nejsou členy žádné strany a jejich nominace nemá žádné politické pozadí? Jejich odborná erudice? Bojím se, že ano," dodal Kala.

Za 40 dní znovu

Podle něj nejde o první takový vzkaz poslanců směrem k NKÚ. Jako příklad uvádí nominaci člena Evropského účetního dvora za Česko, kdy vláda odmítla kandidáta navrženého NKÚ to, že v Senátu vloni neprošlo rozšíření pravomocí NKÚ i výroky ministra financí Andreje Babiše na svou adresu.

"Je možné, že jde o politické trafiky, protože si neumím představit, proč opakovaně dochází k nezvolení. Rozhodně to, co se děje, není dobře. Pokud se má zachovat nezávislost NKÚ, nemůže to dopadnout tak, že tam budou jen ti, které si předem odsouhlasí mezi sebou politické strany," říká poslanec Hovorka.

Do 40 dní po neúspěšné volbě musí Kala ze zákona nominovat nové kandidáty. Je pravděpodobné, že i nadále bude trvat na Kinštovi a Kouckém. A to přesto, že je Kala přesvědčen, že poslanci jej chtějí přimět, aby napříště nabízel uvolněná místa v kolegiu výhradně jako poslanecké trafiky.

"Nebudu se divit tomu, když opět navrhne pány Kinšta a Kouckého. Uvidíme," podotýká předseda kontrolního výboru Koníček.

Je tak pravděpodobné, že vedení NKÚ zůstane neúplné až do konce volebního období současné vlády. Kalovi ve sporu s poslanci nahrává alespoň to, že stav "minus dva" zatím nemá vliv na usnášeníschopnost kolegia a tak i práci úřadu.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: