Zpět na články

Povstání proti ANO ve Frýdku-Místku. Staronový primátor Pobucký je zpět

Staronový primátor Michal Pobucký z ČSSD vystřídal v čele frýdecko-místecké radnice Radima Vrbatu z hnutí ANO, kterého zastupitelé v pátek odvolali z funkce. Na post primátora se snažil dostat znovu. Neúspěšně.

Staronový primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký Staronový primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký, zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Koalice ve Frýdku-Místku se rozpadala už v lednu. Důvodem bylo prospěchářství zastupitelů hnutí ANO, kteří vládli společně se sociální demokracií. Alespoň to tvrdí ČSSD. Hnutí ANO se zase brání, že prý sociálnědemokratičtí matadoři zneužívali jejich důvěry a nezkušenosti.

Na spolupráci se po pátečním zasedání zastupitelstva dohodly ČSSD, KDU-ČSL a hnutí Naše Město F-M. Nová koalice má 21 mandátů ze 43. K jejímu ustanovení by měl napomoci hlas Evy Richtrové, která klub ČSSD opustila.

Nového primátora podpořili i komunisté, kteří však kategoricky odmítli zástupce za řad lidovců. Šlo prý o princip. Lídr KSČM Ivan Vrba si vzpomněl, že lidovci už na počátku koaličních vyjednávání deklarovali, že komunisty nikdy nepodpoří. V radě města tak usednou pouze náměstci a radní z ČSSD a uskupení Naše Město F-M.

Snahou zastupitelů teď dle Pobuckého bude sestavit funkční koalici. "Našim cílem je vytvořit stabilní většinovou koalici, pokud se to podaří, budu rád. Pokud ne, budeme hledat jiné varianty," nechal se slyšet.

Boj ale nevzdávají ani politici z hnutí ANO v čele s odvolaným Radimem Vrbatou, který jako protikandidát Pobuckého propadl. "Bylo to sestaveno na tom, že se porušila všechna usnesení," uvedl Vrbata směrem k ČSSD. "Uděláme všechno proto, aby hnutí ANO bylo ve vedení města," nevzdává se odvolaný primátor města.

V zastupitelstvu města sedí několik trestně stíhaných politiků. Mezi ně patří jak Pobucký, tak bývalá senátorka Richtrová. Volby loni na podzim vyhrálo hnutí ANO, které se na koalici mělo domluvit s lidovci a uskupením Naše město F-M. Nakonec vznikla koaliční dohoda ANO s ČSSD.

Poslední vývoj nenaznačuje, že by na magistrátu měla zavládnout klidná atmosféra. Město má sice nové vedení, slíbená koalice ale není pevná. O koaliční smlouvě ani nemluvě. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články