Zpět na články

Pracujícím důchodcům ulevil stát na daních. Budou ušetření od plných sazeb

Ústavní soud (US) se ve středu rozhodl k daňové slevě pro pracující důchodce. Jedná se konkrétně o návrh skupiny devatenácti senátorů z odlišných stran. Ti požadovali zrušení části zákona, kvůli níž senioři o slevu přišli. Předseda soudu Pavel Rychetský začal v 11:15 číst odůvodnění tohoto rozhodnutí.

Důchodci Důchodci, zdroj: ThinkStock

Ve Sněmovně nyní bez ohledu na středeční verdikt čeká na schválení nová úprava daně z příjmu z dílny vládní koalice, která má slevu pro důchodce znovu zavést. 

Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že "daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu". V praxi tak důchodci od začátku loňského roku přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24.840 korun ročně, konkrétní částka je závislá na výši příjmů. 

Sporné ustanovení prosadila vláda Petra Nečase v rámci úsporného balíčku. Senátoři změnu označili za diskriminační. Poukazovali na to, že žádný právní předpis nezakazuje důchodcům pracovat. Dosažení důchodového věku není ani důvodem k výpovědi ze zaměstnání, ani k ukončení samostatné výdělečné činnosti. Proto prý neexistuje racionální důvod, proč by měli být pracující důchodci z daňového hlediska v horším postavení než ostatní poplatníci. 

Nečasova vláda zdůvodňovala zrušení daňové slevy úsporami ve státním rozpočtu. Senátoři ale upozornili na to, že pokud demotivovaní důchodci přestanou pracovat nebo vykazovat příjmy, bude to mít z hlediska hospodaření státu přímo opačný efekt - sníží se výběr daní. 

Novela vyvolala značnou nespokojenost pracujících důchodců. Mnozí si kvůli ní krátkodobě pozastavili vyplácení penzí, další podávali žaloby. Celkem v první polovině roku 2013 pracovalo 145 tisíc starobních důchodců, tedy 11,5 procenta z celkového počtu 1,262.000 seniorů v důchodovém věku do sedmdesáti let. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články