Zpět na články

Praha 12: ODS a TOP v opozici, starosta je z ČSSD

Starostou Prahy 12 byl v úterý zvolen František Adámek z ČSSD. Sociální demokracie přitom ve volbách skončila až třetí za TOP 09 a ODS. Jde o jediný velký pražský obbvod, kde mají sociální demokraté starostu a ODs i TOP 09 skončily v opozici.

zdroj: Archiv

Na modřanské radnici bude vládnout koalice ČSSD, Změny pro Prahu 12 (ZPP12) a Věcí veřejných (VV), kterou ve volbě starosty podpořila také KSČM.

Adámek získal 18 hlasů z 35. Členové ODS a TOP 09 nehlasovali. Zastupitelé obou stran po zvolení starosty Adámka prohlásili, že koalici s podporou KSČM nebudou podporovat a opustili jednací sál. 

Bývalý tajemník KSČM

Zastupitelstvo od počátku provázely emotivní projevy zastupitelů z různých klubů. Adámek byl ještě na začátku 90. let členem a tajemníkem KSČM, za což byl některými zastupiteli kritizován. "Vzhledem k tomu, že vznikla tato neočekávaná koalice, nad Prahou 12 vyjde rudá záře," řekl dosavadní starosta Prahy 12 Petr Hána (ODS). "Obávám se diktatury proletariátu," dodal Hána. 

"Dva měsíce jsme jednali o široké koalici. Ten, kdo to vetoval, byla pravicová část tohoto zastupitelstva," obhajovala koalici šéfka ZPP12 Daniela Rázková. 

Praha 12 byla poslední městskou částí v Praze, která od říjnových voleb nezvolila nové vedení. Na koalici se totiž původně domluvila vítězná TOP 09 s ODS a VV. Dohromady by měly v 35členném zastupitelstvu těsnou většinu 19 hlasů, jedna zastupitelka z VV ale smlouvu nepodepsala. 

Koalice - mix zelených, lidovců, VV a ČSSD

Obě zastupitelky za VV se nakonec dohodly s ČSSD a Změnou pro Prahu 12, v níž jsou zastoupeni především členové Strany zelených a lidovci. Dohromady mají sice jen 15 členů, podporu jim zřejmě slíbili také tři zastupitelé KSČM. Podle ODS ale původní koaliční smlouva dosud platí. "Smlouva dosud existuje, může se vypovědět pouze písemně, a to se nestalo," řekl zastupitelům Hána. Podle Rázkové ale VV vypověděly smlouvu ústně. Ustavující jednání zastupitelstva se sešlo už před dvěma týdny, neschválilo ale ani program. 

TOP 09 má v modřanském zastupitelstvu devět členů, ODS osm, ČSSD sedm, Změna pro Prahu 12 šest. Tři zástupce má také KSČM, dva pak VV. V Praze 12 dosud vládla ODS s podporou SNK ED. Někteří zástupci SNK ED během minulého volebního období přešli do TOP 09. Městskou část Praha 12 tvoří části obce Cholupice, Kamýk, Komořany, Modřany a Točná.

Tagy: ČSSD opozice ODS starosta top

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články