Zpět na články

Praha: Krumlovský úřad byl v rozhodnutí o epopeji podjatý

Podle právníků hlavního města nebyl Moravský Krumlov oprávněn vydat zákaz stěhování Slovanské epopeje, úřad byl údajně podjatý. O tento a několik dalších argumentů se chce Praha opírat pokud se s Krumlovem nedohodne.

zdroj: Archiv

Radní Ondřej Pecha (ODS) ve čtvrtek zopakoval, že Praha odešle tajemníkovi moravskokrumlovského úřadu dopis se svými argumenty a doufá, že úřad své rozhodnutí zruší. Zároveň se proti zákazu odvolá. Starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý (ODS) námitky zcela odmítá. 

Podle právníka Romana Felixe, který hlavní město zastupuje, rozhodl moravskokrumlovský úřad neobjektivně, Praha se totiž před rozhodnutím neměla možnost k věci vyjádřit. Felix také upozorňoval na to, že úřad nezohlednil nedávná rozhodnutí obvodního soudu pro Prahu 1, který přes žádost vnuka Alfonse Muchy Johna nevydal ve stejné věci předběžné opatření.

Starosta Mokrý zdůraznil, že rozhodnutí zákazu manipulace s díly není rozhodnutím politické reprezentace města, ale tamní státní správy a nelze jí tedy vytýkat jakoukoli podjatost. 

"Já mu (rozhodnutí státní správy) naprosto rozumím. Úřad jej učinil za situace, kdy jsou vážné pochybnosti o majiteli díla. Bylo proto nutné jednat okamžitě. Při stěhování mohly vzniknout na cizím majetku nezvratné škody," uvedl starosta. 

Praha se proti rozhodnutí Moravského Krumlova odvolá, musí tak učinit do 15 dnů od vydání zákazu. Záležitostí se bude zabývat jihomoravský krajský úřad - nikoli jeho politická reprezentace, ale příslušný orgán státní správy. Podle Felixe je důvodem odvolání především to, že Praha nepředpokládá, že by se do 15 dnů mohla s Moravským Krumlovem dohodnout. 

Praha chce Slovanskou epopej, která je v Krumlově vystavena více než 45 let, přestěhovat do pražského Veletržního paláce. Proti je John Mucha, Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj, ale i tisíce lidí. Proti stěhování se konají protesty, a podpisové akce. Zachování Slovanské epopeje na Moravě ve středu podpořil také prezident Václav Klaus. Praha, do níž by mělo být dílo přestěhováno, podle něj tyto obrazy malíře Alfonse Muchy nepotřebuje, protože má mimořádných památek dost. 

Primátor Pavel Bém (ODS), který měl vždy k prezidentovi blízko, se v MF Dnes proti Klausovi postavil. "Je nesmysl do toho zatahovat politický kontext. Dílo je unikátní, zaslouží si péči a důstojné umístění. To ostatně chtěl především Alfons Mucha ve své závěti," uvedl Bém. Pecha k tomu navíc dodal: "Neustále se říkají samé nesmysly a řekl bych, že ani vyjádření prezidenta se nezakládá na pravdivých argumentech." 

Podle starosty Moravského Krumlova není Pechovo vyjádření ve vztahu k prezidentovi na místě. Mokrý jej považuje za až příliš odvážné. Plně souhlasí s tím, že si epopej zaslouží důstojné umístění. Tím ale podle odpůrců stěhování není Veletržní palác, kde by dílo mělo být po přestěhování dočasně umístěno. 

Hlavní výtkou odpůrců stěhování je, že Praha měla pro epopej na výslovné přání Muchy vystavět speciální pavilon. Od vzniku díla tak neučila. Obrazy samotné byly po druhé světové válce v katastrofálním stavu. Zachránit se je podařilo úsilím Moravského Krumlova, kde je epopej vystaveno.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články