Zpět na články

Překvapivý odchod Valachové: Demisi oznámila po rozhovoru se Sobotkou

Ministryně školství Kateřina Valachová podá k 31. květnu demisi kvůli aféře s fotbalovými dotacemi. Nechce dle svých slov poskytovat ministrovi financí Andreji Babišovi záminku k tomu, aby odváděl pozornost od svých závažných problémů. Odchod z kabinetu přitom oznámila nečekaně, ještě odpoledne přitom tvrdila, že odstoupit nechce. 

Valachová rezignovala kvůli dotačnímu skandálu s Peltou a její náměstkyní Valachová rezignovala kvůli dotačnímu skandálu s Peltou a její náměstkyní, zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

"Chci podpořit politickou kulturu, tak jak ji prosazuje sociální demokracie, proto rezignuji na funkci ministryně školství," uvedla Valachová na Twitteru jen o několik hodin později.

Po odpolední tiskové konferenci, na které naopak trvala na své funkci s tím, že nechce utíkat a zříkat se zodpovědnosti, mluvila s premiérem a svým stranickým šéfem Bohuslavem Sobotkou. Rezignaci mu nabídla sama, jak uvádí: "Moje osobní rozhodnutí je nezvratné." Nechce, aby aktuální situace na ministerstvu byla zneužívána v politických půtkách nebo v předvolební argumentaci vůči ČSSD.

Sobotka poděkoval Valachové za odpovědné rozhodnutí, které je v zájmu slušné politické kultury. Po odpoledním jednání užšího vedení ČSSD nechtěl komentovat, kdo by ji mohl v čele úřadu nahradit. Dvojkou středočeské kandidátky by měla Valachová podle Sobotky zůstat, protože se ničeho nedopustila.

Babiš rezignaci Valachové považuje za nátlak na sebe

Prezident Miloš Zeman se s ministryní setká po svém příletu z Číny, sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Z návštěvy se vrátí 18. května. Valachová podá rezignaci k 31. květnu, tedy v den, kdy má Senát projednávat kariérní řád. Nechce, aby kvůli vyvození její politické odpovědnosti utrpělo školství. Doufá, že ještě kariérní řád prosadí.

Babiš označil rezignaci Valachové za další nátlak na ANO a na sebe. Novinářům řekl, že na ministerstvu školství je pravděpodobně korupce.

"A nikdo neřekl nahlas, že vlastně pravděpodobně, a máme takové podezření, a můžeme se domnívat, že organizátorem té korupce by mohl být nejbližší přítel pana premiéra pan Březina, který už v minulosti byl odsouzen," poznamenal Babiš.

Svůj odchod z vlády opět odmítl slovy, že není důvod ho odvolat, protože jako ministr financí má "čistý stůl". "Paní Valachová rezignovala pravděpodobně proto, aby se nemluvilo o tom, že nejbližší člověk pana premiéra to organizoval, měl smlouvu na ministerstvu školství, my nevíme proč, pravděpodobně proto, aby tam přiděloval ty zakázky," dodal Babiš.

"Ministryně Valachová má můj respekt. Chápe, co je to politická odpovědnost, a má odvahu ji přijmout," poznamenal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Odstoupení ministryně Kateřiny Valachové pokládám v současné situaci za správné a odpovědné rozhodnutí," podotkl předseda občanských demokratů Petr Fiala. Šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík na twitteru napsal, že Valachová projevila odpovědnost v době, "kdy někteří zásady politické kultury nectí vůbec".

Slova chvály znějí také ze sociální demokracie, jíž je Valachová členem. Kromě Sobotky ji ocenil i předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle něho odvedla kus práce a "je charakter". Vyjádřil víru, že Babiš si z ní vezme příklad "v zájmu státu a politické kultury".

Bývalá místopředsedkyně sociální demokracie a někdejší senátorka Alena Gajdůšková napsala, že Valachová je "formát". "Vážím si její dosavadní práce na školství i vysoké politické kultury včetně odpovědnosti vůči zemi i ČSSD," poznamenala. Uznání vyjádřil i kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. "Oceňuji krok paní ministryně Valachové. Takto by to mělo v politice fungovat," uvedl na twitteru.

Valachová zruší program investic do sportu, připraví nový 

Ministryně ještě před svou rezignací pozastavila poskytování dotací pro sportovní organizace a svazy. Zruší investiční program, jehož se týká aktuální kriminální kauza kolem FAČR, a připraví program nový. Na tiskové konferenci Valachová rovněž zdůraznila, že sportovním svazům včetně fotbalové asociace letos ministerstvo na základě jeho vlastních kontrol a zpřísnění podmínek zatím nevyplatilo "ani korunu".

"Rozhodla jsem s okamžitou platností, že celý proces hodnocení bude opakován, a to z procesní opatrnosti. Budeme postupovat co nejrychleji," slíbila Valachová. Nový investiční program se podle ní bude týkat jedné miliardy korun vyplácené v letech 2017 - 2018. Fotbalová asociace ČR podle ní bude mít velký problém získat dotace i v případě nového hodnocení, protože je obviněnou osobou. Valachová hledá možnost, jak zajistit financování fotbalových klubů uvnitř asociace.

Ministryně v minulých měsících na ministerstvu nařídila několik mimořádných kontrol a opatření v sekci sportu. "Byla screeningována e-mailová komunikace zaměstnanců odboru sportu s výsledkem zachycení tří osob. Vedle toho jsem řešila dvě podezření na střet zájmu," řekla. Policie podle ní vstoupila do této interní kontroly.

Opatření se nedotkne miliardy korun určené pro sportování dětí a mládeže - tyto peníze ministerstvo uvolní v následujících týdnech. Programy pro zdravotně postižené sportovce a pro sportování veřejnosti by měly projít jen rámcovou kontrolou.

Jediné peníze, které ministerstvo začne v následujících týdnech rozesílat, jsou dotace v celkové výši jedné miliardy korun z programu pro děti a mládež. Následně bude financován i program pro handicapované sportovce a veřejnost. "Tyto programy si vyžádají jen rámcovou kontrolu speciálně ustaveného kontrolního týmu," řekla ministryně. V programech sportovní organizace a sportovní svazy nařídila hodnocení z opatrnosti opakovat.

FAČR bude mít problém získat dotace

"FAČR je šokována aktuálním rozhodnutím ministryně Valachové ohledně zrušení finanční podpory českému fotbalu. Předestřený stav věcí je pro FAČR absolutně nepřijatelný a likvidační. Za těchto okolností není vedení asociace schopno dostát svým závazkům, které hnutí přislíbilo na základě předchozích rozhodnutí MŠMT," uvedla asociace v prohlášení.

Tvrdí, že sportovní svazy se ocitly v roli rukojmích, a že jde o bezprecedentní zásah politické moci. "Je zapotřebí si uvědomit, že rozhodnutí, jako je toto, jsou schopna ohrozit elementární ústavně právní principy, jako je presumpce neviny," uvedla FAČR. Je připravena předložit ministerstvu klíče k přerozdělení finančních zdrojů, které schválila valná hromada tak, aby členové obdrželi finanční prostředky co nejdříve.

Kateřina Valachová se narodila 15. září 1976 v Brně. Ministryní školství, mládeže a tělovýchovy je od června 2015, od září 2015 je členkou ČSSD. Loni prosadila novelu školského zákona navzdory prezidentskému vetu. Letos v dubnu schválila Sněmovna zavedení kariérního řádu učitelů a nyní jej bude projednávat Senát. Valachová řešila i velké kauzy, šikanu učitelky střední průmyslové školy Na Třebešíně a nepřípustné zacházení s chovanci ústavu v Chrastavě. Angažovala se také ve zvýšení platů učitelů. Starosti jí přinesly změny podmínek pro začleňování handicapovaných a jinak znevýhodněných dětí do běžných škol, které byly schváleny na jaře 2015.

Několik hodin před svou rezignací Valachová prohlásila, že dotační kauza je pro ni profesně velmi nepříjemná. Přiznala, že se jí dotkla i lidsky, protože měla blízko k náměstkyni Kratochvílové. "Byl to člověk, který opravdu se mnou spolupracoval pracovně tři roky, to znamená opravdu to byl člověk, kterého jsem znala déle," poznamenala.

K rezignaci vyzývali Valachovou Kalousek a Okamura

Kvůli policejnímu vyšetřování údajného zneužívání dotací do sportu vyzval dnes Valachovou k bezodkladné rezignaci předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Dal vyšetřování na ministerstvu školství do souvislosti s nynější vládní krizí a děním kolem ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. "Víte, mě trochu znepokojuje, že pan ministr financí, kdykoli má odpovědět na svůj problém, tak upozorňuje právě na tento problém na ministerstvu školství. Takže nutně nám všem se vkrádá otázka, zda to není akce na pomoc panu ministrovi financí," řekl Kalousek.

Babiš v neděli reagoval na kauzu s únikem nahrávek, na nichž je zachycen v rozhovoru s novinářem a hovoří s ním o připravovaných článcích o politických rivalech ve svých bývalých médiích. Babiš mimo jiné novinářům řekl, že tato aféra vznikla jen proto, aby se zakryla korupce na ministerstvu školství, ve fotbale a ve sportu.

"Ale bez ohledu na toto podezření problém na ministerstvu školství, skutečnost vazebně stíhané náměstkyně je sice tisíckrát menší problém pro další vývoj demokracie, než chování pánů Babiše a Zemana, ale přesto je dostatečně velký problém na to, aby ministryně Valachová bezodkladně rezignovala. Patří to k politické kultuře," prohlásil Kalousek.

Okamžitou demisi Valachové žádala také opoziční Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, stojí v usnesení předsednictva hnutí. "Dotační skandál je pokračováním katastrofální práce ministryně školství. Neuvážené reformy, ideologizace školství, nárůst vlivu neziskových organizací v resortu školství, to jsou charakteristické znaky práce této ministryně," píše se v něm. Poslanci SPD chtějí o dotační aféře mluvit na středeční mimořádné schůzi Sněmovny k nahrávkám, na nichž figuruje předseda ANO a ministr financí Babiš.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články