Zpět na články

Přijdou na řadu další evropská města, naznačují odposlechy americké rozvědky

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) zachytila podle německého deníku Bild konverzaci vůdců Islámského státu. Vyplývá z ní, že útoky ve Francii by měly být jen začátkem série atentátů v Evropě. V některých zemích EU se ozývají požadavky na větší bezpečnostní opatření na hranicích. 

Redakce německého listu Hamburger Morgenpost se stala terčem žhářského útoku Redakce německého listu Hamburger Morgenpost se stala terčem žhářského útoku, zdroj: Profimedia.cz

Cíli by údajně měla být další velká evropská města, mimo jiné Řím. Bratři Couachiovi, kteří zastřelili většinu členů redakce satirického časopisu Charlie Hebdo, měli například podle NSA kontakty v Nizozemsku.

Konverzace se podle deníku odehrála krátce po teroristických akcích, během nichž ve Francii zemřelo 17 lidí.

Teroristické útoky vyvolávají obavy v zemích Evropské unie. Španělsko by chtělo upravit schengenskou dohodu o volném pohybu osob tak, aby státy mohly provádět kontroly i na vnitřních hranicích členských států. Belgie zároveň volá po vzniku evropského seznamu islamistů, kteří odjeli bojovat pod praporem Islámského státu.

Dnes ráno se terčem žhářského útoku stala redakce severoněmeckého listu Hamburger Morgenpost, který přetiskl karikatury proroka Mohameda z dílny Charlie Hebd. Pachatelé nejdříve kameny rozbili okna, poté do místnosti vhodili zápalné zařízení. Oheň se ale podařilo rychle uhasit a nikdo nebyl zraněn.

Policie se nevyjádřila, zda by mohl mít útok souvislost s francouzskými atentáty. Zatkla však již dva podezřelé.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články