Zpět na články

Případ odhaleného špiona zřejmě řádně zatíží rakousko-ruské vztahy

Případ rakouského penzionovaného plukovníka, který prý během služby v armádě působil jako špion ve prospěch Ruska, může výrazně zatížit vztahy mezi Vídní a Moskvou. Agentuře APA to v pátek řekla šéfka rakouské diplomacie Karin Kneisslová, která kvůli této aféře zrušila návštěvu Moskvy plánovanou na prosinec. Rakousko si předvolalo ruského velvyslance ve Vídni a ruské ministerstvo zahraničí si zase "na kobereček" pozvalo rakouského velvyslance v Moskvě, aby rakouská obvinění vysvětlil.

Ministryně zahraničí Karin Kneisslová na plánovanou návštěvu Moskvy nepojede. Ministryně zahraničí Karin Kneisslová na plánovanou návštěvu Moskvy nepojede., zdroj: Profimedia.cz

"Pokud se současné podezření potvrdí, bude to znamenat závažnou zátěž pro bilaterální vztahy mezi Rakouskem a Ruskem," cituje APA Kneisslovou, kterou do úřadu ministryně zahraničí nominovali prorusky orientovaní svobodní (FPÖ).

"Vztah mezi Ruskem a Evropskou unií se tímto nezlepší," řekl dnes ráno na krátké tiskové konferenci lidovecký kancléř Sebastian Kurz. "Špionáž je nepřijatelná," dodal. Na otázku, zda Vídeň zvažuje vyhoštění ruských diplomatů, odpověděl, že další postup vláda projedná s evropskými partnery.

"Případ ukazuje, že i po konci studené války musíme upevnit naši bezpečnostní síť uvnitř Rakouska," uvedl ministr obrany Mario Kunasek.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že ho informace o tomto případu "nepříjemně překvapily". O rakouském plukovníkovi podezřelém ze špionáže prý nic neví.

Informace o výzvědné činnosti nyní 70letého muže ze Salcburku dostalo Rakousko ze zahraničí. Podle deníku Kronen Zeitung se špionáží pro Moskvu začal už v 90. letech.

Rusové mu dodali potřebné technické vybavení a on jim pak co dva týdny předával informace týkající se rakouského letectva, dělostřeleckých systémů nebo situačních hodnoceních. V posledních letech poskytoval údaje o migraci v Rakousku, nebo vytvořil osobnostní profily mnoha vysoce postavených příslušníků rakouské armády. Za své služby pro Moskvu prý získal 300 tisíc eur (7,8 milionu Kč).

Podle deníku Die Presse muž nevyzradil Rusům žádné přísně utajované informace. Prý šlo spíše o zprávy dostupné na armádním intranetu a z jeho okolí. Armáda tuto věc nicméně nadále vyšetřuje.

Případ vyšetřuje státní zastupitelství kvůli podezření z vyzrazení státního tajemství. Experti zkoumají elektronická zařízení, která důstojník používal, včetně jeho laptopu. Prý o své činnosti obsáhle vypověděl a vše přiznal.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články