Zpět na články

Proč jsou na letištích koberce?

Letišti denně procházejí desetitisíce cestujících. Při takovém pohybu si asi stěží lze představit povrch horší na údržbu, než je koberec. Přesto jsou koberce na všech letištích. Proč?

Koberce v nás vyvolávají pocit útulnosti Koberce v nás vyvolávají pocit útulnosti, zdroj: Profimedia.cz

I když se to moderní letiště snaží všemožně zlomit, pobyt na nich je pro většinu cestujících noční můrou plnou stresu. Když ale prokličkujete kilometry chodeb a vítězoslavně se usadíte před nástupní bránu, tak pokud zrovna netrpíte fobií z létání, zřejmě se alespoň trochu uklidníte. Z části za to může úleva, že teď už jste na místě a letadlo vám (asi) neuletí, velkou roli však hraje i prostředí.

Možná jste si všimli, že v prostoru čekáren před nástupními branami je často místo dlažby koberec. Uklízečky sice kvůli tomu trpí, ale právě koberec – tahle zdánlivá maličkost – má pozitivní vliv na vaše pocity. Protože koberec podvědomě evokuje domácí pohodlí, pohodu a navíc tlumí zvuk krachtajících koleček kufrů, uvolníte se a opadne z vás stres.

Spokojení cestující nakupují

A to je právě to, o co letištím jde. Ani ne tak kvůli tomu, že by provozovatelé letišť měli péči o vaše duševní pohodlí, ale uvolněný cestující znamená cestující, který se v klidu vydá courat po okolí. A tam je co? Ano, obchody a občerstvení.

Podle společnosti DKMA, která se zaměřuje na letištní výzkumy, nakupují spojení cestující dvakrát raději, za maloobchodní zboží utratí o sedm procent víc a v duty-free obchodech nechají útratu o deset procent vyšší než vystresovaní, zpruzení cestovatelé.

O duševní pohodu při konečném čekání na spoj letiště pečují i jinak, než koberci a nižšími stropy. Další potenciální zákazníky obchodů si vytvářejí i relaxačními službami, ať už jsou to masáže, wellness nebo salonky na jógu.

Když si tedy porovnáte náklady na údržbu koberců s nákupním efektem, asi tu není o čem diskutovat…

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články