Zpět na články

Proč není na státních vlajkách fialová barva

Státní vlajky hýří všemožnými barvami, ale fialovou aby na nich člověk pohledal. Čím to je?

Dominika má na vlajce papouška - nezvykle fialově zbarveného Dominika má na vlajce papouška - nezvykle fialově zbarveného, zdroj: Profimedia.cz

Pravda je, že jediné dvě země, které mají na svých vlajkách purpurovou (potažmo fialovou) barvu, jsou Dominika a Nikaragua. Prvně jmenovaný ostrovní stát v Karibiku má na vlajce fialovo-zeleného papouška, středoamerická Nikaragua duhu, na níž bychom našli i purpurový odstín. Oba státní symboly ale mají jedno společné: Byly navrženy ve 20. století.

Vysvětlení se nabízí v zásadách heraldiky, ale není tomu tak. Na erbech sice zpočátku (vedle kovů a kožešin) bývaly jen čtyři základní barvy, ale později k nim přibyly další – právě včetně purpurové, kterou používala církev.

Důvod, proč na státních vlajkách nebývá purpurová barva, je totiž čistě ekonomický. Výroba tohoto odstínu totiž dříve bývala velmi drahá a náročná. Barvivo se složitou cestou získávalo ze žláz některých mořských plžů, především z čeledi muricidae (ostrankovití). Však také šat této barvy byl symbolem vysokého společenského postavení.

Výhodnější alternativy pro získání této barvy byly nalezeny až v polovině 19. století, přesto se při návrzích nových státních vlajek už neprosadila. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články